Aktualizacja: 18.10.2017 06:10 Publikacja: 18.10.2017 06:10
Foto: Fotorzepa, Tomasz Koryszko
Coraz więcej pracodawców proponuje swoim pracownikom atrakcyjne rabaty na oferowane przez firmę towary lub usługi. Skorzystanie z takiego rabatu powinno co do zasady skutkować powstaniem przychodu w PIT dla pracownika. Z interpretacji organów podatkowych wynika jednak, że udział w programach rabatowych nie zawsze musi się wiązać z obowiązkiem zapłacenia podatku.
Przystąpienie pracownika do programu rabatowego uprawnia go do nabycia towarów lub usług oferowanych przez pracodawcę po obniżonej cenie. Mimo to, w chwili przystąpienia do programu trudno mówić o powstaniu u pracownika jakiegokolwiek przychodu w PIT. Taki przychód mógłby jednak powstać w momencie nabycia towaru lub usługi po obniżonej cenie. Zaoszczędzona kwota jest przecież dla pracownika wymierną korzyścią. Stąd wartość otrzymanego rabatu mogłaby zostać zakwalifikowana w PIT jako częściowo odpłatne świadczenie pracodawcy na rzecz pracownika. Wartość takiego świadczenia podlegałaby wówczas opodatkowaniu — tak jak pozostałe przychody pracownika ze stosunku pracy.
Pomysł „egzekucji fakturowej” może zredukować liczbę sporów o niezapłacone należności. Eksperci uważają, że nale...
Fiskus dostał raporty o internetowych transakcjach, prawie 300 tys. sprzedających w sieci może znaleźć się na je...
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psa pi...
Jeśli przedsiębiorca potrzebuje do działalności rzeczy chroniących go przed różnymi zagrożeniami, może zaliczyć...
W obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w Polsce zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby platformy społecznościowe nie zakłócały procesów demokratycznych.
Choć do uruchomienia KSeF pozostało jeszcze dziewięć miesięcy, to eksperci radzą: przygotowania warto rozpocząć...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas