Jaki PIT od sprzedaży auta wykupionego z leasingu

Jeśli po zakończeniu umowy leasingu auto jest kupione przez korzystającego przedsiębiorcę do celów prywatnych i niewykorzystywane do działalności, to jego zbycie nie jest opodatkowane, jeśli nastąpi po pół roku po wykupie.

Aktualizacja: 19.08.2017 08:58 Publikacja: 19.08.2017 00:01

Jaki PIT od sprzedaży auta wykupionego z leasingu

Foto: 123RF

- Klient mojego biura rachunkowego zgłosił wątpliwości odnośnie do rozliczenia sprzedaży auta wykupionego z firmy leasingowej po zakończeniu umowy leasingu.

Przedsiębiorca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. W sierpniu 2014 r. zawarł umowę leasingu samochodu osobowego na okres 36 miesięcy. Był to leasing operacyjny, więc samochód nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawych. Przedsiębiorca wykorzystywał auto w działalności gospodarczej, ujmując w kosztach uzyskania przychodu z działalności gospodarczej raty leasingowe i opłaty związane z użytkowaniem samochodu. Po zakończeniu umowy leasingowej nie zamierza wykorzystywać go w prowadzonej przez siebie działalność gospodarczej. Z umowy z leasingodawcą wynika, że może wykupić ten samochód, nie wprowadzając go jednocześnie do środków trwałych firmy, do majątku prywatnego oraz wykorzystywać wyłącznie dla celów osobistych, niezwiązanych z działalnością gospodarczą – tzw. wykup prywatny. Przedsiębiorca rozważa możliwość takiego wykupu prywatnego oraz, po upływie sześciu miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym nastąpi nabycie samochodu od leasingodawcy, sprzedaży tego samochodu na rzecz osoby trzeciej. Czy w przypadku sprzedaży tego samochodu powstanie u niego przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Projekt: fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem