Aktualizacja: 19.08.2017 08:58 Publikacja: 19.08.2017 00:01
Foto: 123RF
- Klient mojego biura rachunkowego zgłosił wątpliwości odnośnie do rozliczenia sprzedaży auta wykupionego z firmy leasingowej po zakończeniu umowy leasingu.
Przedsiębiorca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. W sierpniu 2014 r. zawarł umowę leasingu samochodu osobowego na okres 36 miesięcy. Był to leasing operacyjny, więc samochód nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawych. Przedsiębiorca wykorzystywał auto w działalności gospodarczej, ujmując w kosztach uzyskania przychodu z działalności gospodarczej raty leasingowe i opłaty związane z użytkowaniem samochodu. Po zakończeniu umowy leasingowej nie zamierza wykorzystywać go w prowadzonej przez siebie działalność gospodarczej. Z umowy z leasingodawcą wynika, że może wykupić ten samochód, nie wprowadzając go jednocześnie do środków trwałych firmy, do majątku prywatnego oraz wykorzystywać wyłącznie dla celów osobistych, niezwiązanych z działalnością gospodarczą – tzw. wykup prywatny. Przedsiębiorca rozważa możliwość takiego wykupu prywatnego oraz, po upływie sześciu miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym nastąpi nabycie samochodu od leasingodawcy, sprzedaży tego samochodu na rzecz osoby trzeciej. Czy w przypadku sprzedaży tego samochodu powstanie u niego przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT? – pyta czytelnik.
Drobne rzeczy sprowadzane spoza Unii Europejskiej mogą być zwolnione z VAT. Niezależnie od tego, czy nabywca prz...
Oddział spółki zagranicznej, która ma już NIP, nie musi mieć drugiego, własnego, żeby wywiązywać się z obowiązkó...
Jeśli spółka dostała od samorządu rekompensatę, która ma pokryć stratę z działalności i nie wypływa bezpośrednio...
Wydatki na wynagrodzenia pracowników mogą być kilkakrotnie wykorzystane w ramach ulg wspomagających innowacyjność.
Gdy kontrola u podatnika będzie się przedłużała, to nie zapłaci on odsetek od podatków za czas tej kontroli. To...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas