Mechanizm reverse charge: czy budowa statku podlega odwrotnemu obciążeniu

Mechanizm reverse charge ma zastosowanie wyłącznie do robót, których przedmiotem są budynki, budowle i obiekty. Nie stosuje się go więc do ustawiania rusztowań, malowania i układania instalacji elektrycznej na jednostkach pływających.

Publikacja: 31.07.2017 06:20

Mechanizm reverse charge: czy budowa statku podlega odwrotnemu obciążeniu

Foto: Fotolia.com

- Wykonujemy jako podwykonawcy usługi w zakresie budowy (remontu) statków. Usługi te obejmują m.in. układanie rusztowania na statku, malowanie statków oraz układanie instalacji elektrycznej na statku. Czy od 1 stycznia br. powinniśmy stosować do tych usług mechanizm odwrotnego obciążenia (w związku z objęciem tym mechanizmem robót budowlanych i budowlano – montażowych)? ľ pyta czytelnik.

Od 1 stycznia 2017 r. odwrotnym obciążeniem objęte są usługi budowlane i budowlano – montażowe wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT. Mechanizm ten znajduje zastosowanie, jeżeli usługi świadczone są pomiędzy podatnikami, a usługodawca świadczy je jako podwykonawca. Wówczas zobowiązanym do rozliczenia podatku należnego jest usługobiorca.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT