Reklama
Rozwiń

Rekompensata za późną zapłatę w transakcjach handlowych może być kosztem podatkowym

Za opóźnienia w płatnościach za transakcje handlowe wierzycielowi przysługuje od dłużnika 40 euro przeliczone na złote według właściwego kursu NBP. Jest to rekompensata za wydatki na odzyskiwanie należności. Niesolidny kontrahent ma prawo ująć tę kwotę w kosztach podatkowych.

Publikacja: 22.06.2017 05:00

Dłużnik może zaliczyć kwotę rekompensaty do kosztów, jeśli opóźnienie w zapłacie nie wynikało z jego

Dłużnik może zaliczyć kwotę rekompensaty do kosztów, jeśli opóźnienie w zapłacie nie wynikało z jego winy umyślnej.

Foto: Fotolia

Przepisy ustawy z 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych przewidują szczególne, często bardzo dolegliwe rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy nie regulują swoich zobowiązań terminowo. Z art. 10 ust. 1 tej ustawy wynika bowiem, że wierzycielowi, od dnia nabycia uprawnienia do odsetek z tytułu opóźnienia w płatnościach związanych z transakcjami handlowymi (wskazanych w art. 7 ust. 1 lub art. 8 ust. 1 tej ustawy) przysługuje od dłużnika, bez wezwania, równowartość kwoty 40 euro przeliczonej na złote według średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP ostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym świadczenie pieniężne stało się wymagalne. Jest to rekompensata za koszty odzyskiwania należności. W konsekwencji, powstaje pytanie o skutki takiego wydatku w PIT i w CIT.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?