Choć wydawałoby się, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (K 7/13) jasno określił i rozwiał wszelkie wątpliwości w zakresie organizacji imprez dla pracowników i ich bliskich, to jednak stale pojawiają się te same pytania.
Szef każe, pracownik musi
Jedną z przesłanek, którymi należy kierować się przy organizacji imprez firmowych, jest dobrowolność uczestnictwa pracowników. Nie można im tego narzucić, nie może to mieć wpływu na ich warunki pracy oraz na ocenę ich umiejętności lub kwalifikacji. Impreza integracyjna co do zasady organizowana jest w interesie pracodawcy, który dzięki temu chce zwiększyć zadowolenie pracowników, następstwem czego ma być zwiększenie ich efektywności.
Jesz ile chcesz bez korzyści majątkowych
Jeżeli pracownicy zdecydują się uczestniczyć w imprezie firmowej, a pracodawca wie, kto wziął w niej udział, to jednak nadal nie ma możliwości określenia kosztu uczestnictwa każdego z pracowników. Bardzo często pracodawcy zastanawiają się czy nie powinni podzielić kosztu imprezy integracyjnej przez liczbę uczestników i dodać otrzymanego wyniku do przychodu ze stosunku pracy jako nieodpłatnego świadczenia. Nie jest to jednak rozwiązanie właściwe. W przypadku tego typu imprez nie ma możliwości przypisania jasnego i dokładnego kosztu każdemu uczestnikowi.
Ostatnią przesłanką, co do której wypowiedział się Trybunał we wspomnianym wyroku, jest brak korzyści majątkowych dla uczestników imprezy. Nie podlega bowiem dyskusji, że samo uczestnictwo w imprezie mającej charakter integracyjny, niezależnie od oferowanych atrakcji nie ma wpływu na zwiększenie aktywów finansowych uczestników i nie spowoduje oszczędności wydatków jakie ponieśliby, gdyby odmówili uczestnictwa.
Przesłanki spełnione, uczestnik chroniony
Spełnienie ww. przesłanek oznacza brak dodatkowego przychodu po stronie pracownika. Warto podkreślić, że pracodawca, jako organizator zdarzenia, bierze pełną odpowiedzialność za to, że wydarzenie będzie kwalifikowało się do zwolnienia z opodatkowania. W przypadku kontroli fiskusa będzie zobligowany do udowodnienia prawidłowej kwalifikacji kosztu.
ZFŚS kontra środki obrotowe
Choć co do zasady imprezy organizowane dla wszystkich pracowników powinny być finansowane z obrotowych środków spółki, to jednak warto podkreślić, że są odstępstwa od tej reguły, które umożliwiają sfinansowanie ich z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Przede wszystkim, regulacje odnośnie do organizacji i finansowania wydatków z zfśs powinny zostać tak doprecyzowane w regulaminie zfśs, żeby nie budziło wątpliwości, że imprezy finansowane z zfśs mogą być organizowane dla wszystkich pracowników, bez stosowania kryterium socjalnego. Takie stanowisko możemy znaleźć m.in. w wyroku Sądu Najwyższego z 23 października 2008 r. (II PK 74/08), gdzie sąd uznał, że imprezy masowe mieszczą się w pojęciu działaności socjalnej, której regulamin może przewidywać wydatki na powszechnie dostępne imprezy integracyjne i okolicznościowe.
Autorka jest menadżerem ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi i Administracji Kadrowo-Płacowej w Dziale Usług Księgowych BDO
podstawa prawna: ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 2032 ze zm.)
masz pytanie, wyślij e-mail: tygodnikpodatki@rp.pl