Reklama
Rozwiń

Spółka, która przekazuje majątek wspólnikom, nie zapłaci CIT

Wydanie udziałowcom składników majątku spółki w związku z jej likwidacją nie wiąże się z powstaniem po jej stronie przychodu, ponieważ w tej sytuacji nie powstaje definitywny przyrost majątku podatnika.

Publikacja: 29.05.2017 02:00

Spółka, która przekazuje majątek wspólnikom, nie zapłaci CIT

Foto: Fotolia.com

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 11 kwietnia 2017 r. (III SA/Wa 377/16).

Wspólnicy spółki z o.o. zdecydowali, że podejmą uchwałę o jej likwidacji, w wyniku której, po zakończeniu działalności, a w szczególności po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli, majątek spółki zostanie podzielony pomiędzy jej udziałowców. Po zakończeniu postępowania likwidacyjnego, w tym po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli, a przed wykreśleniem spółki z rejestru przedsiębiorców, w majątku spółki mogą się znajdować różnego rodzaju składniki majątkowe. Mają one zostać przekazane w naturze udziałowcom spółki. W związku z tym spółka zapytała organ podatkowy czy w przypadku likwidacji spółki, po jej stronie powstanie przychód oraz, co za tym idzie, obowiązek zapłaty CIT w związku z wydaniem udziałowcom składników majątku. Zdaniem spółki przekazanie składników majątku udziałowcom nie spowoduje powstania po jej stronie faktycznego, definitywnego przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT. Celem postępowania likwidacyjnego jest bowiem zakończenie działalności, a więc zwrot wniesionych wkładów, a nie generowanie przychodów ani powiększenie aktywów.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0