Aktualizacja: 13.03.2017 05:40 Publikacja: 13.03.2017 05:40
Foto: 123RF
- Czy podatek od nieruchomości płacony od posiadanego gruntu przez podatnika prowadzącego księgi rachunkowe jest tzw. kosztem pośrednim czy bezpośrednim? – pyta czytelniczka.
Za koszty bezpośrednio związane z uzyskiwanym przychodem nie można uznać podatku od nieruchomości. Wydatki te nie są wprost, celowo ukierunkowane na osiągnięcie konkretnego przychodu w przyszłości, lecz wynikają ze statusu przedsiębiorcy jako właściciela nieruchomości. Jako wydatek konieczny do poniesienia w określonym czasie, wiąże się z konkretnym rokiem podatkowym. Z punktu widzenia właściciela nieruchomości gruntowej, a także z punktu widzenia prawa podatkowego jest kwestią obojętną jakie jest przeznaczenie gruntu. Obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości wynika z samego faktu posiadania nieruchomości. Widać zatem, że podatek od nieruchomości nie jest ściśle, intencjonalnie związany z konkretnym przychodem. Podatek ten należy uiścić nawet wówczas, gdyby nie pojawił się żaden przychód.
To fiskus ma ocenić, czy wpłaty od youtube’owych patronów są darowizną. Nie może tego wymagać od youtubera.
Przedsiębiorca, któremu kontrahent finansuje wydatki na prowadzenie biura i codzienne życie, musi wykazać przychód. I nie zaliczy tych wydatków do kosztów. Takie jest stanowisko fiskusa.
Zadośćuczynienie wypłacone pracownikowi na podstawie ugody sądowej za wypadek przy pracy może być kosztem podatkowym pracodawcy.
Leasing zwrotny ruchomości to dwie osobne transakcje. Zbycie przez korzystającego na rzecz finansującego takiej ruchomości podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Umowa z fiskusem rozwiewająca nieporozumienia co do faktów, roczny limit czasu kontroli skarbowej a także możliwość zmiany formy opodatkowania małych firm w trakcie roku – to kolejne podatkowe propozycje zespołu Rafała Brzoski.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Ministerstwo Zdrowia chce zakazać jednorazowych e-papierosów i smakowych saszetek nikotynowych. Producenci sugerują: prohibicją niewiele się zdziała.
To fiskus ma ocenić, czy wpłaty od youtube’owych patronów są darowizną. Nie może tego wymagać od youtubera.
Przedsiębiorca, któremu kontrahent finansuje wydatki na prowadzenie biura i codzienne życie, musi wykazać przychód. I nie zaliczy tych wydatków do kosztów. Takie jest stanowisko fiskusa.
Zespół Rafała Brzoski, który pracuje nad likwidacją barier prawnych, przekazał rządowi pierwsze 111 propozycji zmian przepisów. Ponad 60 proc. z nich dostało zielone światło, 30 proc. wymaga jeszcze dalszych prac, a tylko 8 proc. nie wejdzie w życie.
NSA nakazał rozbiórkę Kopca Macierz Polonii w Woli Więcławskiej pod Krakowem. To finał toczącej się od ponad dziesięciu lat sprawy z samowolą budowlaną w tle.
Firmy, które spełniły ustawowe warunki, mają czas na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości na 2025 r. do końca marca. Dostały więc na to dwa miesiące więcej niż zwykle.
Firmy powinny zweryfikować, czy wśród ich pracowników znajdują się żołnierze WOT lub aktywnej rezerwy. Od 2025 r. obowiązuje bowiem nowa ulga podatkowa w PIT i CIT na zatrudnienie tych niezawodowych żołnierzy.
Opłaty dodatkowe związane z zakupem kompleksowej usługi spedycyjnej realizowanej przez kontrahenta zagranicznego przy użyciu kontenerów nie są opłatą za użytkowanie urządzenia przemysłowego i nie są objęte podatkiem u źródła.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas