Aktualizacja: 20.02.2017 01:00 Publikacja: 20.02.2017 01:00
Foto: 123RF
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 13 grudnia 2016 r. (I SA/Kr 1281/16).
Wnioskodawca (spółka z o.o. A) jest udziałowcem w innej spółce z o.o. (B), w której doszło do podwyższenia kapitału zakładowego. Udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki z o.o. B zostały w całości objęte przez wnioskodawcę w zamian za wkład niepieniężny (aport) w postaci aktywów. Aktywa zostały wycenione dla potrzeb aportu według wartości rynkowej. Wartość nominalna nowych udziałów spółki z o.o. B jest niższa od wartości rynkowej aktywów. Nadwyżka wartości rynkowej aktywów ponad wartość nominalną nowych udziałów spółki z o.o. B została odniesiona na jej kapitał zapasowy (agio). Aktywa będą amortyzowane w spółce z o.o. B z zastosowaniem ograniczenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy CIT, co oznacza, że odpisy amortyzacyjne będą kosztami podatkowymi tylko od tej części wartości rynkowej aktywów, która trafiła na kapitał zakładowy spółki z o.o. B. W przyszłości, możliwe jest, że spółka z o.o. B zostanie przekształcona w spółkę komandytową. Wobec tego, wnioskodawca zapytał czy po przekształceniu będzie mógł zaliczać do kosztów podatkowych pełne odpisy amortyzacyjne (w spółce komandytowej brak jest bowiem kapitału zakładowego i kapitału zapasowego, a jednocześnie przepisy podatkowe nie wprowadzają w przypadku spółek osobowych wprost analogicznego ograniczenia jak w przypadku spółek kapitałowych). Sam uważał, że będzie mógł to zrobić.
Od 1 stycznia największe firmy będą musiały stosować nowe reguły księgowania dla celów raportowania CIT w formie elektronicznej. Ten obowiązek będzie stopniowo rozszerzany.
Przedsiębiorcy rozliczający się liniowym PIT mogą zaliczyć składkę zdrowotną do kosztów uzyskania przychodów albo odliczyć od dochodu. W 2025 r. do wysokości 12,9 tys. zł.
Do zawieszenia biegu terminu przedawnienia nie wystarczy wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Musi być związek między podejrzeniem ich popełnienia i niewykonaniem zobowiązań.
Jedną z najważniejszych podatkowych nowości roku 2025 będzie globalny podatek wyrównawczy. Ustawa już istnieje, ale rząd zapowiada jej uzupełnianie.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Fiskus twierdzi, że odszkodowanie wypłacone sąsiedniej firmie za spalony budynek nie jest podatkowym kosztem. Nie ma bowiem związku z przychodem z działalności.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Rozkładanie zaległości składkowych na raty, ochrona kobiet w ciąży przed zwolnieniem i pomniejszanie świadczeń w razie wcześniejszej emerytury – to przykładowe zagadnienia, których dotyczyły kluczowe orzeczenia z obszaru prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Przedstawiamy listę tych najważniejszych.
Wydatki na spotkania świąteczne mają na celu zintegrowanie pracowników, a więc mogą pozytywnie wpływać na przychody firmy. Dlatego można je zaliczyć do podatkowych kosztów. Jednak nie wszystkie.
Fiskus zgadza się, że wigilijne spotkania dla pracowników integrują personel i poprawiają atmosferę w firmie i pozwala je rozliczać w kosztach. Z innymi gośćmi jest problem.
Działalność gospodarcza wiąże się z wieloma sytuacjami, które powodują zmiany, zatem codzienność gospodarcza podmiotów nie może obejść się bez dokonywania korekt czy to po stronie przychodów, czy po stronie kosztów.
• ZUS pisze do przedsiębiorców i przyznaje wakacje składkowe za grudzień • Do obiecanej reformy składki zdrowotnej ciągle daleko • Zmiany w składce zdrowotnej niekonstytucyjne? • Podejrzenie o oszustwo podatkowe a bieg terminu przedawnienia. Wyrok • Czy odszkodowanie na podstawie ugody można zaliczyć w koszty? • VAT a sprzedaż samochodu po leasingu • Sąd o odliczeniu VAT od kantyny dla pracowników • Spór o udzielanie porad podatkowych. Doradcy kontra księgowi • Kary za nielegalne zatrudnienie cudzoziemców w górę • Ważne terminy na ten tydzień
Nie będzie oskarżania podatników o przestępstwa tylko po to, by wydobyć z nich zaległe podatki. Ministerstwo Finansów zapowiada usunięcie kontrowersyjnego przepisu, który na to pozwala.
Podejmowanie ryzyka to codzienność zarządu spółki. Jak działać w granicach prawa i uniknąć odpowiedzialności za nietrafione decyzje? Odpowiedzią jest zasada business judgement rule.
Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu obowiązuje już kilka lat, ale wypełnienie nakazów w niej zawartych nadal sprawia problemy. Co zrobić, gdy spółka nie może wyłonić ze swojej struktury „prawdziwych” beneficjentów rzeczywistych?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas