Reklama
Rozwiń

Opłata rezerwacyjna dla dewelopera a moment powstania obowiązku podatkowego w VAT - interpretacja podatkowa

Opłata rezerwacyjna do chwili podpisania umowy deweloperskiej lub przedwstępnej nie stanowi przedpłaty ani zaliczki na poczet przyszłej dostawy lokalu.

Publikacja: 13.02.2017 04:50

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 29 listopada 2016 (2461-IBPP2.4512.764.2016.1.IK).

Wnioskodawca (spółka) będący czynnym podatnikiem VAT prowadzi na terytorium kraju działalność gospodarczą w zakresie budowy budynków mieszkalnych i sprzedaży lokali mieszkalnych i niemieszkalnych (działalność deweloperska). Spółka realizuje inwestycję deweloperską polegającą na wybudowaniu dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych, wraz z garażem podziemnym (inwestycja). Spółka zamierza zawierać umowy rezerwacyjne. Rezerwacja ma polegać m.in. nieoferowaniu danego lokalu do sprzedaży osobom trzecim. Z tytułu zawarcia umowy rezerwacyjnej spółka będzie pobierać opłatę rezerwacyjną (opłata), która jest określona mianem kaucji na zabezpieczenie zawarcia umowy deweloperskiej lub umowy przedwstępnej przeniesienia własności lokali (umowa). Opłata będzie wpłacana na bieżący rachunek spółki, a nieuiszczenie opłaty w ustalonym terminie spowoduje anulowanie samej umowy rezerwacyjnej. W przypadku zawarcia umowy, kwota wpłacona przez rezerwującego tytułem opłaty będzie mogła być zaliczona na poczet części ceny zakupu lokalu (i przeksięgowana na rachunek powierniczy) na podstawie pisemnego oświadczenia rezerwującego. W razie niezłożenia takiego oświadczenia przez rezerwującego, opłata będzie zwracana na jego rzecz.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?