Reklama
Rozwiń

Koszty podatkowe: wynajem mieszkania zamiast hotelu lub dojazdów jest uzasadniony

Przedsiębiorca rozliczy w kosztach wydatki na kwaterę, z której korzysta w czasie wykonywania usług poza miejscem siedziby lub zamieszkania. Oczywiście musi zadbać o ich właściwe udokumentowanie.

Publikacja: 23.11.2016 05:10

Koszty podatkowe: wynajem mieszkania zamiast hotelu lub dojazdów jest uzasadniony

Foto: 123RF

- Przedsiębiorca świadczy usługi doradztwa technicznego. Adres siedziby jego firmy jest inny niż adres miejsca prowadzenia działalności, ponieważ potencjalny rynek odbiorców usług obejmuje obszar całego kraju. Przedsiębiorca podpisał na czas nieokreślony umowę o świadczenie usług z firmą mającą siedzibę poza miejscem siedziby jego firmy. Wykonywanie poszczególnych zadań będących przedmiotem umowy rozpoczyna się wcześnie rano i kończy w późnych godzinach wieczornych. Czas pracy jest nienormowany i obejmuje swoim zakresem nawet weekendy. Dla zapewnienia właściwego poziomu świadczonych usług przedsiębiorca musiał zapewnić sobie miejsce zakwaterowania, aby ograniczyć czas poświęcany na ciągłe dojazdy i związane z tym koszty. Wynajmuje lokal mieszkalny, który będzie służył jako miejsce noclegowe niezwiązane z aspektami osobistymi. Jest to rozwiązanie rozsądne z ekonomicznego punktu widzenia i bardziej komfortowe od ciągłych dojazdów lub wynajęcia pokoju hotelowego. Czy wydatki poniesione z tytułu najmu lokalu mieszkalnego będą dla przedsiębiorcy kosztem uzyskania przychodu? – pyta czytelnik.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?