Jak księgować zadatek

Kwota otrzymana na poczet przyszłej sprzedaży nie powoduje powstania przychodu bilansowego w dacie wpływu do kasy lub na konto. Do czasu wykonania świadczenia należy ją ujmować jako rozliczenia międzyokresowe przychodów.

Publikacja: 21.09.2016 07:40

Jak księgować zadatek

Foto: www.sxc.hu

Stosowanie przez przedsiębiorców różnego rodzaju zabezpieczeń realizowanych transakcji jest częstą praktyka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jednym z takich narzędzi zapewniających stabilność obrotu gospodarczego jest zadatek wpłacany na wypadek odstąpienia od umowy jednej z jej stron.

Zadatek to suma pieniędzy wręczana przy zawarciu umowy, w celu zapewnienia jej realizacji. Jest to część należności wpłacana z góry, jako zabezpieczenie dotrzymania umowy. Sposób rozliczenia zadatku normuje art. 394 k.c. Jeżeli zawarta umowa lub zwyczaj nie stanowią inaczej, to zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona może bez wyznaczenia dodatkowego terminu odstąpić od umowy i zachować otrzymany zadatek, a jeżeli sama go dała, to może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

119 zł za rok czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Podatki
Zamiana dyscyplinarki na zwolnienie za porozumieniem. Odszkodowanie bez zwolnienia z PIT?
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Podatki
Minister finansów: małe błędy w księgach nie wykluczają estońskiego CIT
Podatki
Rewizja KPO. Rząd rezygnuje z oskładkowania wszystkich zleceń
Podatki
Czy trzeba zapłacić PIT od darmowych studiów MBA dla zarządu? Jest wyrok NSA
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Podatki
Fiskus nie zgodzi się na korzystniejszy podatek, jeśli nie podałeś jego symbolu
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego