Reklama
Rozwiń

Jak księgować zadatek

Kwota otrzymana na poczet przyszłej sprzedaży nie powoduje powstania przychodu bilansowego w dacie wpływu do kasy lub na konto. Do czasu wykonania świadczenia należy ją ujmować jako rozliczenia międzyokresowe przychodów.

Publikacja: 21.09.2016 07:40

Jak księgować zadatek

Foto: www.sxc.hu

Stosowanie przez przedsiębiorców różnego rodzaju zabezpieczeń realizowanych transakcji jest częstą praktyka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jednym z takich narzędzi zapewniających stabilność obrotu gospodarczego jest zadatek wpłacany na wypadek odstąpienia od umowy jednej z jej stron.

Zadatek to suma pieniędzy wręczana przy zawarciu umowy, w celu zapewnienia jej realizacji. Jest to część należności wpłacana z góry, jako zabezpieczenie dotrzymania umowy. Sposób rozliczenia zadatku normuje art. 394 k.c. Jeżeli zawarta umowa lub zwyczaj nie stanowią inaczej, to zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona może bez wyznaczenia dodatkowego terminu odstąpić od umowy i zachować otrzymany zadatek, a jeżeli sama go dała, to może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem