Aktualizacja: 13.05.2016 08:57 Publikacja: 13.05.2016 00:01
Foto: Bloomberg
Karty sportowo-rekreacyjne, miejsca postojowe w firmowym garażu, wczasy w zakładowym ośrodku – minister finansów masowo zmienia korzystne dla podatników interpretacje dotyczące świadczeń dla pracowników. Argumentuje, że pracodawca i pracownik to podmioty powiązane i przy ich rozliczeniu należy stosować przepisy zapobiegające unikaniu opodatkowania.
– Pracodawcy z reguły przekazują takie świadczenia po niższej cenie albo nawet za symboliczną złotówkę – mówi Paweł Fałkowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii FL Tax. – Jest to forma bonusu dla pracowników. Firmy odprowadzają od tego VAT, ale tylko od kwoty, jaką płaci pracownik. Skarbówka przez wiele lat się na to zgadzała.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowa definicja budynku i budowli. Do końca marca trzeba wypełnić deklarację podatkową. To prawdziwa rewolucja w podatku od nieruchomości. Podczas webinaru "Rzeczpospolitej" eksperci wyjaśnili zmiany.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Premia za udaną rekomendację do firmy jest przychodem ze stosunku pracy. Pracodawca musi potrącić z niej zaliczkę na PIT. Taka kwalifikacja oznacza też, że premia jest obciążona składkami ZUS.
Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie kolejne wątpliwości dotyczące polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w kontekście przekształcenia spółki komandytowej w jawną.
Zamiany w podatkach które obowiązują od tego roku lub wejdą w życie w niedługim czasie, a dotyczą zarówno dużych firm, jak i małych przedsiębiorców. Niektóre w szczególny sposób dotkną pojedyncze branże (np. nowe, zdecydowanie wyższe stawki akcyzy na wyroby tytoniowe), inne będą musieli wdrożyć wszyscy. Co trzeba o nich wiedzieć?
Stany Zjednoczone były jednym z głównych architektów umów o światowym wolnym handlu, więc Donald Trump nie powinien mieć interesu w tym, by je niszczyć – zauważa Marcin Majewski, dyrektor w zespole ds. podatków pośrednich w PwC Polska.
Zwiększyła się grupa firm nieplanujących żadnych gwiazdkowych działań. Pozostałe odchodzą od dużych prezentów i hucznych imprez.
Pracownikowi, który korzysta z firmowego roweru, trzeba naliczyć przychód według cen z wypożyczalni. Nie można go zmniejszyć o koszty – uznał fiskus.
Wiele firm oferuje pracownikom różnego rodzaju bonusy, dzięki którym stają się atrakcyjniejsze jako pracodawcy. Część z tych świadczeń jest opodatkowana i pracodawca powinien pobrać od ich wartości zaliczkę na PIT.
Pracodawca uwzględni w kosztach uzyskania przychodów wydatki na integrację pracowników. Z kosztów trzeba natomiast wyłączyć udział współpracowników B2B w spotkaniu firmowym.
Korzyść polegająca na wynajęciu samochodu z kierowcą w dniu ślubu pracownika po cenie niższej niż rynkowa nie wlicza się do podstawy wymiaru.
Katering z dostawą na budowę w postaci gorącego kotła do podziału opłacony przez pracodawcę nie jest przychodem dla pracowników. Ale posiłek w formie bufetu czy szwedzkiego stołu już tak. I nie ma znaczenia, ile ktoś zje.
Koszty dofinansowania zakupu biletu komunikacji miejskiej, w sytuacji gdy pracownik otrzymuje za niego ekwiwalent pieniężny, należy wliczyć do podstawy wymiaru składek – uznał ZUS.
Jeżeli strony transakcji uzgodniły, że zapłatą za wkład niepieniężny jest wartość emisyjna akcji, to ta właśnie wartość, a nie wartość nominalna akcji, stanowi podstawę opodatkowania VAT – orzekł TSUE w wyroku z 8 maja 2024 r. Jak ten wyrok wpływa na opodatkowanie VAT aportów przekazywanych przez gminy do spółek komunalnych?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas