Aktualizacja: 11.05.2016 12:01 Publikacja: 11.05.2016 11:40
Foto: 123RF
TK skierował pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości w sprawie VAT na e-booki w lipcu zeszłego roku (w TSUE sprawa ma sygnaturę C-390/15). Sprawa Chodzi o zgodność unijnej dyrektywy m.in. z zasadą równości zawartą w art. 20 Karty Praw Podstawowych UE.
Dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej uznaje książki papierowe lub e-książki sprzedawane na fizycznych nośnikach jako sprzedaż towaru. Natomiast książki elektroniczne dostępne przez internet uznawane są za usługę świadczoną elektronicznie. Dlatego w Polsce książki papierowe oraz audiobooki obłożone są stawką VAT wynoszącą 5 proc., a książki elektroniczne (e-booki) stawką 23 proc.
Pracodawca musi poinformować skarbówkę, ile zarobili jego pracownicy. Robi to na formularzu PIT-11. Czas na wysyłkę informacji do urzędu skarbowego ma do 31 stycznia. Natomiast 28 lutego jest ostatni dzień na przekazanie PIT-11 pracownikom.
Do końca marca osoby prawne, które w ubiegłym roku poniosły straty albo wykazały rentowność poniżej 2 proc., powinny zapłacić podatek zwany minimalnym. To zupełnie inna danina niż globalna, o podobnej nazwie.
Następcy prawni osoby trzeciej, np. prezesa czy członka zarząd spółki, na którą fiskus przeniósł odpowiedzialność za podatki, nie odpowiadają już za ten dług.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na mocne trunki. Skarbówka twierdzi, że można prowadzić biznes bez alkoholu. Nawet jak lubią go nasi kontrahenci.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Małe firmy działające równocześnie w Polsce i w innych krajach UE mogą już zgłaszać się do procedury zwolnienia z VAT za granicą. To korzystne rozwiązanie zwłaszcza dla firm z pogranicza zachodniego i południowego.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Jeżeli strony transakcji uzgodniły, że zapłatą za wkład niepieniężny jest wartość emisyjna akcji, to ta właśnie wartość, a nie wartość nominalna akcji, stanowi podstawę opodatkowania VAT – orzekł TSUE w wyroku z 8 maja 2024 r. Jak ten wyrok wpływa na opodatkowanie VAT aportów przekazywanych przez gminy do spółek komunalnych?
Przekazanie prezentu w zamian za wykupienie prenumeraty jest świadczeniem pomocniczym w stosunku do świadczenia głównego polegającego na dostawie czasopism. Nie należy uważać go za odrębną transakcję nieodpłatnego przekazania towarów. Wobec tego nie podlega opodatkowaniu VAT.
Sprzedaż towarów i usług za symboliczną złotówkę ma istotny wpływ na ustalenie podstawy opodatkowania VAT. W przypadku promocyjnych cen, cena faktycznie zapłacona przez klientów pomniejszana jest o kwotę VAT należnego.
Rekompensata udzielona w ramach programu pomocy dla sektorów energochłonnych związanej z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r. nie podlega opodatkowaniu VAT.
Y. spółka z o.o. oraz X. spółka z o.o. utworzyły 1 lipca 2023 r. grupę VAT, która od tego dnia jest zarejestrowana jako poddanki VAT czynny. Przedstawicielem grupy VAT jest spółka X. Głównym udziałowcem spółki Y. jest ona sama. Spółka X. wniosła aportem do spółki Y. nieruchomość zabudowaną budynkami magazynowymi. Czy aport nieruchomości do spółki Y. dokonany przez spółkę X., w okresie trwania grupy VAT w skład której wchodzą obie spółki, podlega podatkowi od towarów i usług?
Nowy system kaucyjny może się okazać kosztowny dla producentów napojów w szklanych opakowaniach.
Aplikacje mobilne umożliwiające naukę języków obcych cieszą się coraz większą popularnością. Przy czym, uzyskanie pełnego dostępu do udostępnianych materiałów często wiążę się z wykupieniem abonamentu, na określony czas. W związku z tym pojawia się pytanie o opodatkowanie VAT usług świadczonych przez twórców takich platform.
Konstytutywną cechą składającą się na konstrukcję podatku od towarów i usług jest istnienie identyfikowalnego odbiorcy świadczenia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas