Od ubiegłego roku niektórzy płatnicy mają obowiązek składania deklaracji rocznych oraz informacji dla podatników za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Zwolnieni z tego obowiązku są wyłącznie płatnicy, którzy sporządzają deklaracje dla nie więcej niż pięciu podatników. Zwolnienie to nie ma jednak zastosowania w przypadku sporządzania deklaracji rocznych i informacji dla podatników przez biuro rachunkowe. Rozliczając nie więcej niż pięciu podatników i wybierając papierową formę wysyłki dokumentów, zarówno deklaracje roczne, jak i informację dla podatników płatnik musi złożyć do urzędu skarbowego do 1 lutego 2016 r. W tym przypadku liczy się data stempla pocztowego.

Konieczność wysyłki deklaracji i informacji PIT drogą elektroniczną nie oznacza, że może to zrobić każdy.

Katalog uprawnionych

Możliwość taką mają osoby upoważnione, posiadające ważny podpis kwalifikowany. W celu upoważnienia innej osoby należy złożyć w urzędzie skarbowym, zgodnie z siedzibą płatnika, upoważnienie do podpisywania deklaracji elektronicznych na druku UPL-1. Druk UPL-1 można złożyć osobiście, wysłać pocztą albo za pomocą ePUAP lub e-podpisu. Złożenie druku nie wiąże się z żadną opłatą. Płatnik może wnioskować o upoważnienie terminowe lub bezterminowe. W każdej chwili może odwołać upoważnienie, składając druk OPL-1.

Do końca stycznia...

Każdy płatnik ma czas do końca stycznia, aby przekazać do urzędu skarbowego właściwego ze względu na swoją siedzibę deklaracji rocznych za 2015 r. W tym roku, ze względu na to, że 31 stycznia wypada w niedzielę, ostateczny termin upływa 1 lutego. Płatnicy, którzy w 2015 r. pobierali i odprowadzali do skarbówki zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych lub podatek zryczałtowany, zobowiązani są dotrzymać tego terminu i złożyć deklarację PIT-4R lub PIT-8AR. W deklaracji PIT-4R wykazywane są pobrane zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, natomiast w deklaracji PIT-8AR pobrane zaliczki na zryczałtowany podatek dochodowy. W deklaracji rocznej należy wykazać liczbę podatników, należne zaliczki oraz przekazane zaliczki. Każda rozbieżność może się wiązać z wezwaniem urzędu skarbowego do złożenia wyjaśnień. Warto zatem przeanalizować różnice pomiędzy wykazanymi a wpłaconymi zaliczkami i wyjaśnić je w pozycji 69 deklaracji – wyjaśnienie różnicy pomiędzy kwotą pobranego podatku a kwotą wpłaconego podatku. Jeżeli jednak już po wysyłce deklaracji płatnik zorientuje się, że wykazane wartości są nieprawidłowe, należy tą samą drogą, jaką została wysłana deklaracja pierwotna, wysłać deklarację korygującą. Od 1 stycznia 2016 r. zniknął obowiązek uzasadnienia przyczyny złożonej korekty (art. 81 § 2 ordynacji podatkowej). Nadal jednak istnieje taka możliwość.

Foto: Rzeczpospolita

...i do 29 lutego

Płatnik ma także obowiązek przygotowania i dostarczenia podatnikom informacji: PIT-8C, PIT-11, IFT-1/1R >patrz ramka.

Dokumenty te powinny być także dostarczone do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania pracownika. Pracownik mógł do 11 stycznia złożyć pracodawcy prośbę o rozliczenie (na druku PIT-12), na podstawie której pracodawca zobowiązany jest do przygotowania rozliczenia PIT-40 i przekazania go do urzędu właściwego dla podatnika. Termin przygotowania informacji PIT oraz rocznego obliczenia podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika ustalony jest na koniec lutego i w tym roku mija 29 lutego.

Wzory druków w nowym rozporządzeniu

W rozporządzeniu ministra finansów z 23 listopada 2015 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych znajdują się wzory druków obowiązujące od 1 stycznia 2016 r. Nowe wersje należy stosować, wystawiając deklaracje i informacje podatkowe za rok 2015. Warta uwagi jest zmiana w PIT-11 w porównaniu z wersją z zeszłego roku. Wprowadzony został bowiem obowiązek podania szczegółowych danych podatnika, dla którego płatnik podał zagraniczny numer identyfikacji.

Zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia skarbowego – wzór nr 1

Zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia skarbowego – wzór nr 1

Foto: Rzeczpospolita

Płatnik musi podać następujące informacje:

pkt 10. Rodzaj obowiązku podatkowego podatnika:

- nieograniczony obowiązek podatkowy (rezydent),

- ograniczony obowiązek podatkowy (nierezydent);

pkt 12. Zagraniczny numer identyfikacyjny podatnika;

pkt 13. Rodzaj numeru identyfikacyjnego (dokumentu stwierdzającego tożsamość);

pkt 14. Kraj wydania numeru identyfikacyjnego (dokumentu stwierdzającego tożsamość).

W praktyce zmiana ta oznacza, że na płatniku spoczywa obowiązek zweryfikowania i poprawnego wypełnienia dodatkowych pól, co wiąże się często z koniecznością ustalenia stanu faktycznego oraz wnikliwą weryfikacją statusu rezydencji podatkowej pracownika.

Czynny żal

Płatnicy, którzy nie wywiązali się z terminowego wystawienia i przekazania deklaracji i informacji podatkowych, muszą się liczyć z możliwymi konsekwencjami. Za niedopełnienie ciążących na nich obowiązków grozi odpowiedzialność karnoskarbowa, która najczęściej wymierzana jest na podstawie art. 79 § 2 oraz art. 80 § 2 kodeksu karnego skarbowego. Przepisy te przewidują karę za niedopełnienie terminu, którą może być grzywna. Karę grzywny może nałożyć sąd w postępowaniu sądowym albo uprawniony urzędnik skarbowy w postępowaniu mandatowym. Kara grzywny wymierzona przez sąd może wynosić od 1/10 do 20-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, natomiast kara wymierzona przez urzędnika skarbowego od 1/10 do dwukrotnej jego wysokości >patrz tabela.

Płatnik może jednak uniknąć kary grzywny poprzez złożenie we właściwym urzędzie skarbowym czynnego żalu, w którym zawiadomi o popełnieniu wykroczenia oraz ujawni okoliczności jego popełnienia. Wyjaśnienie może również złożyć osobiście.

Autorka jest ekspertem ds. zarządzania zasobami ludzkimi i administracji kadrowo-płacowej w Dziale Usług Księgowych BDO

podstawa prawna: ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 361 ze zm.)

podstawa prawna: ustawa z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 186 ze zm.)

podstawa prawna: rozporządzenie ministra finansów z 23 listopada 2015 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (DzU z 2015 r., poz. 1998)

Która informacja dla kogo

- Informacja PIT-8C dotyczy przychodów z innych źródeł oraz niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych.

- Informację PIT-11 otrzyma podatnik, od którego wynagrodzenia została pobrana i odprowadzona do urzędu zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych.

- W informacji IFT-1/1R wykazywany jest przychód osoby fizycznej niemającej adresu zamieszkania w Polsce.