Aktualizacja: 18.01.2016 01:00 Publikacja: 18.01.2016 01:00
Foto: 123RF
- W jakim zakresie 20 stycznia to ważny termin dla spółek – podatników CIT?
Podatnicy CIT, a zatem m.in. spółki z o. o., nie mają takiego komfortu jak podatnicy będący osobami fizycznymi. Nie mają bowiem możliwości wyboru formy opodatkowania dochodów – obowiązują ich jednolite reguły przewidziane w ustawie o CIT. Mogą jednak wybrać uproszczone rozliczanie kwot otrzymanych na poczet czynności, które będą wykonane w kolejnych okresach rozliczeniowych. Z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT wynika bowiem, że do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Kwoty takie uznawane są za przychody w CIT w okresie sprawozdawczym, w którym dojdzie do sprzedaży, na poczet której przedpłata została zarachowana. Rozliczenie takie bywa kłopotliwe, zwłaszcza gdy zatrzymana na poczet przyszłej dostawy przedpłata została zaewidencjonowana na kasie rejestrującej. Stąd w ustawie o CIT przewidziano pewne uproszczenie. Zgodnie z jej art. 12 ust. 3g w przypadku pobrania wpłat na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, podlegających zarejestrowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrującej, za datę powstania przychodu uznaje się dzień pobrania wpłaty, jeżeli podatnicy w terminie do 20. dnia pierwszego miesiąca roku podatkowego zawiadomią właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tego sposobu ustalania daty powstania przychodu. Rozwiązanie takie mogą przyjąć także podatnicy rozpoczynający ewidencjonowanie obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej, przy czym zawiadomienie o takiej decyzji muszą wtedy złożyć w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęli ewidencjonowanie obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Zatem dla podatników prowadzących już ewidencję sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej, u których za rok podatkowy uznawany jest rok kalendarzowy, termin na złożenie omawianego zawiadomienia w odniesieniu do przychodów osiąganych w roku 2016 upłynie 20 stycznia.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Drobne rzeczy sprowadzane spoza Unii Europejskiej mogą być zwolnione z VAT. Niezależnie od tego, czy nabywca prz...
Oddział spółki zagranicznej, która ma już NIP, nie musi mieć drugiego, własnego, żeby wywiązywać się z obowiązkó...
Jeśli spółka dostała od samorządu rekompensatę, która ma pokryć stratę z działalności i nie wypływa bezpośrednio...
Wydatki na wynagrodzenia pracowników mogą być kilkakrotnie wykorzystane w ramach ulg wspomagających innowacyjność.
Gdy kontrola u podatnika będzie się przedłużała, to nie zapłaci on odsetek od podatków za czas tej kontroli. To...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas