Reklama
Rozwiń

Tylko dwa dni na wybór korzystnego opodatkowania

20 stycznia upływa istotny dla przedsiębiorców termin. Do tej daty mogą zdecydować o przyjęciu najbardziej opłacalnej dla nich formy rozliczania się z fiskusem.

Publikacja: 18.01.2016 01:00

Tylko dwa dni na wybór korzystnego opodatkowania

Foto: 123RF

- W jakim zakresie 20 stycznia to ważny termin dla spółek – podatników CIT?

Podatnicy CIT, a zatem m.in. spółki z o. o., nie mają takiego komfortu jak podatnicy będący osobami fizycznymi. Nie mają bowiem możliwości wyboru formy opodatkowania dochodów – obowiązują ich jednolite reguły przewidziane w ustawie o CIT. Mogą jednak wybrać uproszczone rozliczanie kwot otrzymanych na poczet czynności, które będą wykonane w kolejnych okresach rozliczeniowych. Z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT wynika bowiem, że do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Kwoty takie uznawane są za przychody w CIT w okresie sprawozdawczym, w którym dojdzie do sprzedaży, na poczet której przedpłata została zarachowana. Rozliczenie takie bywa kłopotliwe, zwłaszcza gdy zatrzymana na poczet przyszłej dostawy przedpłata została zaewidencjonowana na kasie rejestrującej. Stąd w ustawie o CIT przewidziano pewne uproszczenie. Zgodnie z jej art. 12 ust. 3g w przypadku pobrania wpłat na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, podlegających zarejestrowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrującej, za datę powstania przychodu uznaje się dzień pobrania wpłaty, jeżeli podatnicy w terminie do 20. dnia pierwszego miesiąca roku podatkowego zawiadomią właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tego sposobu ustalania daty powstania przychodu. Rozwiązanie takie mogą przyjąć także podatnicy rozpoczynający ewidencjonowanie obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej, przy czym zawiadomienie o takiej decyzji muszą wtedy złożyć w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęli ewidencjonowanie obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Zatem dla podatników prowadzących już ewidencję sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej, u których za rok podatkowy uznawany jest rok kalendarzowy, termin na złożenie omawianego zawiadomienia w odniesieniu do przychodów osiąganych w roku 2016 upłynie 20 stycznia.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem