Czas wybrać zasady rozliczeń na 2016 rok

Przepisy przewidują możliwość opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej według jednej z czterech metod. Przyjęta przez przedsiębiorcę forma opodatkowania obowiązuje przez cały rok. Można ją zmienić w kolejnym roku, składając w urzędzie stosowne oświadczenie w terminie do 20 stycznia.

Aktualizacja: 14.01.2016 06:58 Publikacja: 14.01.2016 01:00

Przedsiębiorca może zmienić formę opodatkowania, składając oświadczenie w terminie do 20 stycznia

Przedsiębiorca może zmienić formę opodatkowania, składając oświadczenie w terminie do 20 stycznia

Foto: 123RF

Ustawodawca pozostawił podatnikom będącym osobami fizycznymi kilka metod opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej, od skali podatkowej (zasady ogólne) oraz podatku liniowego po opodatkowanie ryczałtowe (przewidziane ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych dochodów osiąganych przez osoby fizyczne), a więc ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową. Ważne jest dokładne przeanalizowanie, która z dostępnych metod opodatkowania jest dla przedsiębiorcy najkorzystniejsza. Zasadą jest bowiem, że przyjęta forma opodatkowania obowiązuje przez cały rok. Wybór najkorzystniejszego opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej często pozwala bowiem przedsiębiorcom na osiągnięcie znacznych korzyści finansowych i tym samym jest sposobem optymalizacji podatkowej.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzedałeś w 2024 r. środek trwały? Możesz dopłacać składkę zdrowotną
Podatki
Podatki bez przedawnienia. Eksperci krytykują projekt Ministerstwa Finansów
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT