Aktualizacja: 19.11.2015 02:00 Publikacja: 19.11.2015 02:00
Aleksandra Kasińska
Foto: materiały prasowe
Rz: Nieodpłatne świadczenia to worek bez dna. Fiskus znajduje w nim różne rzeczy. Czy faktycznie firma, która dostaje coś za darmo, musi rozpoznać przychód i odprowadzić od niego podatek?
Aleksandra Kasińska: Generalnie tak. Urzędy skarbowe i sądy bardzo szeroko definiują bowiem pojęcie nieodpłatnych świadczeń. Uważają, że są to wszystkie zdarzenia prawne i gospodarcze, których skutkiem jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie majątkowe, mające konkretny wymiar finansowy. Pod pojęciem tym należy rozumieć każde działanie lub zaniechanie, którego następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu. Wykazanie przychodu z nieodpłatnych świadczeń nakazuje zarówno ustawa o PIT, jak i CIT. Najczęściej oblicza się go na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu podobnych usług lub udostępnianiu rzeczy tego samego rodzaju. Trzeba przy tym uwzględnić ich stan, stopień zużycia oraz miejsce i czas udostępnienia.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowa definicja budynku i budowli. Do końca marca trzeba wypełnić deklarację podatkową. To prawdziwa rewolucja w podatku od nieruchomości. Podczas webinaru "Rzeczpospolitej" eksperci wyjaśnili zmiany.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Premia za udaną rekomendację do firmy jest przychodem ze stosunku pracy. Pracodawca musi potrącić z niej zaliczkę na PIT. Taka kwalifikacja oznacza też, że premia jest obciążona składkami ZUS.
Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie kolejne wątpliwości dotyczące polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w kontekście przekształcenia spółki komandytowej w jawną.
Zamiany w podatkach które obowiązują od tego roku lub wejdą w życie w niedługim czasie, a dotyczą zarówno dużych firm, jak i małych przedsiębiorców. Niektóre w szczególny sposób dotkną pojedyncze branże (np. nowe, zdecydowanie wyższe stawki akcyzy na wyroby tytoniowe), inne będą musieli wdrożyć wszyscy. Co trzeba o nich wiedzieć?
Stany Zjednoczone były jednym z głównych architektów umów o światowym wolnym handlu, więc Donald Trump nie powinien mieć interesu w tym, by je niszczyć – zauważa Marcin Majewski, dyrektor w zespole ds. podatków pośrednich w PwC Polska.
Premia za udaną rekomendację do firmy jest przychodem ze stosunku pracy. Pracodawca musi potrącić z niej zaliczkę na PIT. Taka kwalifikacja oznacza też, że premia jest obciążona składkami ZUS.
Członek zarządu, któremu spółka pokryła z własnych środków lub refinansowała studia MBA, ma przychód opodatkowany PIT.
Skarbówka potwierdza, że przedsiębiorca prowadzący działalność w domu może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego na jego nabycie.
Minister finansów w nowym formularzu PIT-R (wersja 22) ujednolicił sposób wykazywania przychodów, jasno wskazując, że zastosowanie ma zasada kasowa, nie memoriałowa.
Odszkodowanie za zniszczony towar trzeba zaksięgować w podatkowej księdze. Nie trzeba w niej natomiast wpisywać kwot otrzymanych za rozbity samochód ciężarowy oraz naczepę i wydatkowanych na naprawę lub zakup nowych takich samych środków trwałych.
Radca prawny może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wykorzystywany do celów służbowych inteligentny zegarek.
Objęcie pracownika zbiorową, bezimienną polisą opłaconą i wymaganą przez pracodawcę oznacza przychód z pracy opodatkowany PIT.
Sądy potwierdzają, że mimo braku spełnienia przesłanek do skorzystania z odroczenia opodatkowania do momentu sprzedaży akcji, nieodpłatne bądź częściowo odpłatne nabycie akcji nie powoduje powstania przychodu po stronie otrzymującego je.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas