Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 października 2015 r. (II FSK 534/13).
Spółka posiada akcje spółki komandytowo-akcyjnej, które objęte zostały w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa. Spółka uważała, że w przypadku wniesienia aportem akcji spółki komandytowo-akcyjnej do spółki akcyjnej koszty uzyskania przychodów należy określać w wysokości wartości nominalnej wniesionych aportem akcji spółki komandytowo-akcyjnej.
Organ podatkowy w wydanej interpretacji indywidualnej uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Uznał, że kosztem uzyskania przychodów z tytułu objęcia przez spółkę akcji spółki akcyjnej w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji spółki komandytowo-akcyjnej będzie wartość wydatków poniesionych przez spółkę na nabycie wkładu niepieniężnego wniesionego do spółki komandytowo-akcyjnej, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z 23 października 2012 r. (I SA/Gd 716/12) uchylił zaskarżoną interpretację, uznając, że koszty uzyskania przychodów należy określać w wysokości wartości nominalnej wniesionych aportem akcji spółki komandytowo-akcyjnej.
Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał stanowisko sądu I instancji. Objęcie akcji w spółce kapitałowej, a więc również w spółce akcyjnej, w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, również w zamian za akcje spółki komandytowo-akcyjnej, stanowi w myśl art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT podstawę do ustalenia przychodu podatkowego. Ustawodawca przewidział jednocześnie możliwość rozpoznawania kosztów uzyskania przychodów w wartości nominalnej wkładu niepieniężnego w określonej postaci.
—Kamil Ciodyk, współpracownik zespołu zarządzania wiedzą podatkową firmy Deloitte
Komentarz eksperta
Marceli Pastuszka, konsultant w katowickim biurze Deloitte Doradztwo Podatkowe sp. z o.o.
Należy się zgodzić z wyrażonym przez NSA stanowiskiem, zgodnie z którym wniesienie akcji spółki komandytowo-akcyjnej aportem do spółki akcyjnej (w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2013 r., który był przedmiotem rozstrzygnięcia) objęte jest hipotezą art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. a ustawy o CIT. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT do przychodów zalicza się w szczególności nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część (por. uchwałę NSA z 20 lipca 2015 r., II FSK 1772/13). Objęcie akcji w spółce kapitałowej, a zatem także w spółce akcyjnej, w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub zorganizowania część przedsiębiorstwa, w tym również w zamian za m.in. akcje posiadane przez podatnika w spółce komandytowo-akcyjnej, stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, jest podstawą do rozpoznania przychodu podatkowego w wysokości wartości nominalnej akcji objętych w spółce kapitałowej. Jednocześnie jednak, w związku z obowiązkiem rozpoznania przez podatnika przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, podatnik uprawniony jest do rozpoznania kosztów jego uzyskania.
W art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. a ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2013 r., ustawodawca posłużył się słowem „akcje", a zatem zgodnie z zasadami wykładni gramatycznej dyspozycja wskazanego przepisu nie zawęża tego pojęcia jedynie do akcji spółki akcyjnej, obejmując tym samym również akcje emitowane przez spółkę komandytowo-akcyjną. Mając na uwadze, że w art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. a ustawy o CIT w odniesieniu do akcji stanowiących przedmiot wkładu niepieniężnego nie zostały zawarte żadne dodatkowe warunki oprócz przesłanki objęcia ich w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, niczym nie jest uzasadniona konieczność spełnienia przez podatnika innych warunków, od których uzależniona byłaby możliwość ustalenia przez niego kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. a ustawy o CIT. W szczególności warunkiem takim nie powinna być określona forma prawna spółki, której akcje są przedmiotem wkładu niepieniężnego. Należy bowiem podkreślić, że w analizowanym przypadku wykładnia gramatyczna w sposób jednoznaczny przemawia za słusznością stanowiska, iż w sprawie będącej przedmiotem komentowanego orzeczenia art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. a powinien znaleźć zastosowanie.