Aktualizacja: 02.11.2015 02:00 Publikacja: 02.11.2015 02:00
2 zdjęcia
ZobaczFoto: 123rf
Zgodnie z Krajowym Planem Działań Administracji Podatkowej uchwalonym przez Ministerstwo Finansów na 2015 r. głównym przedmiotem kontroli prowadzonych przez organy podatkowe miały być ponownie rozliczenia przedsiębiorców w zakresie podatku od towarów i usług. Urzędnicy mieli prześwietlać w szczególności te firmy, które prowadzą transgraniczne interesy na terenie Unii Europejskiej.
Praktyka pokazuje, że ten plan został skrupulatnie wprowadzony w życie, co zaowocowało wysypem kontroli podatkowych i skarbowych dotyczących transakcji z unijnymi kontrahentami. Ich celem jest dochodzenie, czy odbiorca lub sprzedawca towaru mający siedzibę w innym państwie UE jest faktycznie istniejącym i rzetelnym podatnikiem. W przypadku oceny negatywnej organy podatkowe kwestionują sprzedaż lub nabycie towaru z innego państwa i żądają opodatkowania takiej transakcji na takich samych zasadach, jakie dotyczą obrotu towarów pomiędzy podmiotami krajowymi, tj. zazwyczaj według stawki 23 proc. zamiast stosowanej przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawki zero proc. Jednocześnie kwestionowane jest prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez sprzedawcę, gdy nabycie nastąpiło od podmiotu z siedzibą w Polsce. Jest to istotny problem dla przedsiębiorcy, który nagle zostaje zobowiązany do zapłaty podatku z własnej kieszeni.
Firma musi zgłosić leasing operacyjny skarbówce, jeśli wybrała go przede wszystkim po to, aby zaoszczędzić na podatkach. Nie musi, jeśli decydowały aspekty ekonomiczne.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Raportowanie odpowiedzialnego rozwoju obejmie w przyszłym roku największe firmy, a potem będzie stopniowo rozszerzane.
Małe firmy z UE skorzystają ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE. Zmienią się też zasady opodatkowania w handlu dziełami sztuki.
Najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli wybrać kasowe rozliczenie. Jeśli nie dostaną pieniędzy od kontrahenta, podatek zapłacą po dwóch latach. Nie jest to więc zwolnienie z PIT, tylko jego odroczenie.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Minister Finansów opublikował rozporządzenia w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w podatkach dochodowych PIT i CIT.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Dla osoby zatrudnionej do pomocy w domu, czyli np. opiekunek czy niań, powinna być prowadzona ewidencja czasu pracy.
Zbyt pochopne lub przedwczesne przyjęcie świadomego uczestnictwa w karuzeli VAT może naruszać wizerunek podatnika będącego spółką.
Fiskus musi zrozumieć, że szermowanie zarzutami wobec podatników bez zgromadzenia konkretnych i jednoznacznych dowodów narusza prawo.
Wykonywanie układu przez dłużnika w nowych terminach płatności nie oznacza, że nie jest wykonywana umowa zawarta z ZUS. Nie powstają odsetki ani od pierwotnego terminu wymagalności, ani od terminu wymagalności wskazanego w umowie z ZUS.
W przypadku cesji praw i obowiązków z umowy deweloperskiej nie dochodzi do przeniesienia własności lokalu, lecz prawa do jego nabycia w przyszłości. Do podstawy opodatkowania VAT wlicza się więc tylko kwotę odstępnego.
Po końcu epidemii i zwiększeniu liczby sędziów Izba Cywilna SN stała się bardziej aktywna. Spektakularnym przykładem w 2024 r. było podjęcie uchwały frankowej i wybór prezes Joanny Misztal-Koneckiej na drugą kadencję.
Rozliczanie kosztów pracowniczych na koniec roku to jeden z kluczowy elementów zamknięcia rocznego. Dział księgowości musi uwzględnić nie tylko standardowe wynagrodzenia, ale również premie, świadczenia dodatkowe i niewykorzystane urlopy.
Status dotacji nie jest jednoznacznie uregulowany w ustawach podatkowych, co w przypadku każdego z tych podatków może skutkować wątpliwościami odnośnie do ustalenia prawa do stosowania preferencji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas