Cash pooling jako pożyczka w rozumieniu ustawy o CIT

Specyfika systemu cash pooling nie oznacza, że nie można go uznawać za pożyczkę w rozumieniu ustawy o CIT. Dlatego mogą go dotyczyć ograniczenia w prawie do kosztów przewidziane dla tzw. cienkiej kapitalizacji.

Publikacja: 28.10.2015 03:00

Cash pooling jako pożyczka w rozumieniu ustawy o CIT

Foto: 123RF

Podatniczka wraz z innymi spółkami zawarła umowę cash poolingu. Celem wspólnego systemu zarządzania płynnością jest polepszenie kondycji spółek w prowadzonej działalności gospodarczej i zmniejszenie kosztów finansowania zewnętrznego. W przypadku spółki jest on prowadzony w walucie polskiej. Na koniec każdego dnia salda na rachunkach uczestników są zerowane (z wyjątkiem rachunku konsolidacyjnego agenta). Umowa nie przewiduje transferów zwrotnych na początku dnia następnego. Każdy z uczestników,  z wyjątkiem agenta – posiadacza rachunku konsolidacyjnego, będzie posiadał odrębny rachunek bankowy, określany jako rachunek źródłowy. W odniesieniu do każdego z nich bank będzie wyliczał odsetki należne od uczestnika z tytułu sald ujemnych oraz/albo należne mu z tytułu sald dodatnich.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Podatki bez przedawnienia. Eksperci krytykują projekt Ministerstwa Finansów
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja