Cash pooling jako pożyczka w rozumieniu ustawy o CIT

Specyfika systemu cash pooling nie oznacza, że nie można go uznawać za pożyczkę w rozumieniu ustawy o CIT. Dlatego mogą go dotyczyć ograniczenia w prawie do kosztów przewidziane dla tzw. cienkiej kapitalizacji.

Publikacja: 28.10.2015 03:00

Cash pooling jako pożyczka w rozumieniu ustawy o CIT

Foto: 123RF

Podatniczka wraz z innymi spółkami zawarła umowę cash poolingu. Celem wspólnego systemu zarządzania płynnością jest polepszenie kondycji spółek w prowadzonej działalności gospodarczej i zmniejszenie kosztów finansowania zewnętrznego. W przypadku spółki jest on prowadzony w walucie polskiej. Na koniec każdego dnia salda na rachunkach uczestników są zerowane (z wyjątkiem rachunku konsolidacyjnego agenta). Umowa nie przewiduje transferów zwrotnych na początku dnia następnego. Każdy z uczestników,  z wyjątkiem agenta – posiadacza rachunku konsolidacyjnego, będzie posiadał odrębny rachunek bankowy, określany jako rachunek źródłowy. W odniesieniu do każdego z nich bank będzie wyliczał odsetki należne od uczestnika z tytułu sald ujemnych oraz/albo należne mu z tytułu sald dodatnich.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Podatek globalny ważną nowością na 2025 rok. Ustawa będzie zmieniana
Podatki
Sąd: podejrzenie o oszustwo podatkowe nie zawiesza biegu terminu przedawnienia
Podatki
Zawarcie ugody nie oznacza, że wydatek jest kosztem
Podatki
Kantyna dla pracowników daje prawo do odliczenia VAT? Jest wyrok WSA
Podatki
Bój o udzielanie porad podatkowych. Doradcy kontra księgowi
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10