Opinia o stosowaniu zwolnienia – duży potencjał i wąski zakres

Płatnicy i podatnicy CIT otrzymali instrument pozwalający na odstąpienie od obowiązkowego poboru podatku u źródła dla płatności ponad 2 mln zł, przy braku ryzyka odpowiedzialności osobistej zarządu i widma dodatkowego zobowiązania podatkowego.

Publikacja: 09.09.2019 02:00

Opinia o stosowaniu zwolnienia – duży potencjał i wąski zakres

Foto: 123RF

Od 1 stycznia 2019 r. do ustaw o podatkach dochodowych wprowadzono nowy reżim dotyczący rozliczania podatku u źródła, zgodnie z którym w przypadku wypłat należności przekraczających w roku podatkowym kwotę 2 mln złotych na rzecz tego samego podatnika, naczelna metoda zwolnienia, wyłączenia z opodatkowania lub obniżonej stawki u źródła (ang. relief at source) została zastąpiona mechanizmem obowiązkowego poboru i zwrotu podatku (ang. pay and refund). Z uwagi na fundamentalny charakter zmian oraz mnożące się wątpliwości interpretacyjne w zakresie praktycznego zastosowania nowych regulacji, Ministerstwo Finansów dwukrotnie zdecydowało się na odroczenie procedury obowiązkowego poboru podatku u źródła – pierwotnie do 30 czerwca 2019 r. (w zakresie CIT i PIT), a następnie do 31 grudnia 2019 r. (wyłącznie w zakresie CIT).

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Czy zakup np. samochodu na firmę zmniejszy składkę zdrowotną?
Podatki
NSA: wynajem mieszkań spółce na krótkotrwałe zakwaterowanie jej pracowników nie przekreśla preferencji VAT
Podatki
Podatkowa deregulacja coraz bliżej. Jakie będą ułatwienia dla firm?
Podatki
Deregulacja. Kolejne projekty przyjęte przez rząd. Jakie zmiany czekają firmy
Podatki
Odszkodowanie za dyskryminację w pracy nie jest zwolnione z PIT