Osoby, które płacą podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, muszą monitorować wysokość przychodu osiągniętego w danym roku. Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: ustawa ryczałtowa) podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
- uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150 000 euro, lub
- uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150 000 euro.
Reguła ta odnosi się do przychodów osób fizycznych osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o PIT, w tym także gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.
Kwota limitu, o którym mówi art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy ryczałtowej, została wyrażona w euro. Kwotę tę przelicza się na walutę polską według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy.
Przykład
Dla roku 2015 limit wynosi 626 880 zł (kurs euro na dzień 1 października 2014 r. wyniósł 4,1792 zł). Oznacza to, że opodatkowanie w formie ryczałtu mogą w roku 2015 stosować ci podatnicy, u których wartość przychodu nie przekroczyła w roku 2014 kwoty 626 880 zł.
Limit przychodu osiągniętego w roku 2015 pozwalający na stosowanie ryczałtu w kolejnym roku podatkowym (2016) będzie znany z chwilą ogłoszenia średniego kursu NBP obowiązującego 1 października 2015 r. (w chwili oddawania do druku tego numeru DF kurs ten nie był jeszcze ogłoszony).
Przekroczenie tego limitu powoduje utratę prawa do stosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Utrata tego prawa nastąpi jednak dopiero od kolejnego roku podatkowego. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy ryczałtowej w razie utraty warunków do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podatnik jest obowiązany, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków, zaprowadzić właściwe księgi (chyba że jest zwolniony z tego obowiązku) i opłacać podatek dochodowy na zasadach ogólnych.
Przekroczenie limitu przychodu pozwalającego na stosowanie ryczałtu skutkuje zatem brakiem możliwości stosowania tej formy opodatkowania, poczynając od 1 stycznia następnego roku. Oznacza to, że podatnik, który w ciągu roku uzyskał z prowadzonej działalności gospodarczej przychody wyższe niż ustalony limit, stosuje do końca tego roku podatkowego dotychczasową formę opodatkowania (ryczałt), ale jest obowiązany do zaprowadzenia w kolejnym roku właściwych ksiąg oraz płacenia podatku dochodowego według zasad ogólnych. Pogląd ten potwierdzają organy podatkowe (m.in. Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 10 lutego 2014 r., ILPB1/415-1237/13-2/AMN). Ponieważ zmiana formy opodatkowania nastąpi w tym przypadku od następnego roku podatkowego, to taki podatnik będzie mógł wybrać opodatkowanie dochodów w kolejnym roku według jednolitej stawki 19 proc. (podatek liniowy), oczywiście jeżeli spełnia warunki przewidziane dla tej formy opodatkowania i w wymaganym terminie złoży oświadczenie o wyborze podatku liniowego.
Autor jest doradcą podatkowym