Reklama
Rozwiń

Badania lekarskie kierowców a zwolnienie z VAT

Badania psychologiczne kierowców przeprowadzone w ramach badań wstępnych, okresowych i kontrolnych oraz w zakresie medycyny pracy korzystają ze zwolnienia.

Publikacja: 23.09.2015 03:00

Badania lekarskie kierowców a zwolnienie z VAT

Foto: Fotorzepa, Bartłomiej Żurawski

Spółka jest podmiotem leczniczym, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT. Jako podstawowa jednostka medycyny pracy została zgłoszona do rejestru wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy. W prowadzonej działalności medycznej wykonuje badania profilaktyczne kandydatów i pracowników w celu wydania orzeczenia stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Firma przeprowadza badania profilaktyczne na podstawie skierowania pracodawcy w ramach realizacji obowiązków stron stosunku pracy. Spółka miała wątpliwości, czy badania psychologiczne, które są częścią profilaktycznej opieki zdrowotnej sprawowanej przez służbę medycyny pracy nad pracującymi, przeprowadzane w ramach badań profilaktycznych, tj. badań wstępnych, okresowych i kontrolnych, podlegają zwolnieniu z art. 43 ust. 1 pkt 18–19 ustawy o VAT. Chodziło o badania kierowców transportu drogowego, kierowców kierujących samochodem służbowym lub prywatnym do celów służbowych, operatorów sprzętu ciężkiego, operatorów wózka widłowego, suwnicy, instruktorów i egzaminatorów nauki jazdy, kierowców pojazdów uprzywilejowanych oraz kierujących tramwajem.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?