CIT: Po połączeniu spółek należy uwzględnić ich koszty z całego roku

Gdy spółka przejmująca prowadziła oprócz działalności opodatkowanej również działalność zwolnioną w specjalnej strefie ekonomicznej, klucz przychodowy należy obliczyć na podstawie łącznych przychodów obu spółek w danym roku podatkowym.

Publikacja: 21.09.2015 04:00

CIT: Po połączeniu spółek należy uwzględnić ich koszty z całego roku

Foto: www.sxc.hu

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 15 lipca 2015 r. (I SA/Gl 82/15).

Spółka planuje połączenie, metodą łączenia udziałów, bez zamykania ksiąg rachunkowych, z inną spółką należącą do tej samej grupy kapitałowej, w wyniku czego cały majątek spółki przejmowanej zostanie przeniesiony na spółkę przejmującą. Spółka przejmująca prowadzi na terenie specjalnej strefy ekonomicznej działalność, która jest zwolniona z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy CIT. Spółka prowadzi również działalność pozastrefową, co skutkuje tym, że ponosi tzw. koszty wspólne, co do których nie jest możliwy precyzyjny podział do obu rodzajów działalności. Spółka przyporządkowuje te koszty do poszczególnych rodzajów działalności. stosując tzw. klucz przychodowy, o którym mowa w art. 15 ust. 2 ustawy CIT, obliczany jako udział przychodów z działalności strefowej w przychodach ogółem. Spółka przejmująca wskazała, że powinna uwzględnić też wszelkie przychody spółki przejmowanej osiągnięte w roku, w którym dojdzie do połączenia. Przychody te w całości będą traktowane jako przychody podlegające opodatkowaniu, gdyż spółka przejmowana przed połączeniem nie prowadziła działalności zwolnionej.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku