Zezwolenie strefowe przy restrukturyzacji

Gdy w wyniku przekształcenia zmieni się status spółki i przestaje ona być przedsiębiorcą małym lub średnim, zwolnienie podatkowe ulega obniżeniu co najmniej do 50 proc., czyli do maksymalnej wysokości pomocy przyznawanej dużym podmiotom.

Publikacja: 31.08.2015 06:40

Zezwolenie strefowe przy restrukturyzacji

Foto: 123RF

Paragraf 5 rozporządzenia Rady Ministrów z 10 grudnia 2008 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych (DzU nr 232, poz. 1548) stanowi, że przedsiębiorca traci zwolnienie podatkowe w przypadku przeniesienia w jakiejkolwiek formie składników majątku, z którymi w określonym czasie były związane wydatki inwestycyjne. Mogłoby się wydawać, że na skutek zbycia udziałów w przedsiębiorstwie czy połączenia go z innym przedsiębiorstwem podmiot korzystający ze zwolnienia podatkowego na podstawie zezwolenia strefowego utraci swoje przywileje. Tak jednak nie jest, ponieważ w przypadku połączenia przez przejęcie, zmiany formy prawnej spółki, zmiany struktury właścicielskiej i podziału spółki mamy do czynienia z sukcesją generalną, czyli taką sytuacją, w której ogół praw i obowiązków przechodzi z jednego podmiotu na inny. Sukcesji podlegają zatem wszystkie uprawnienia i obowiązki, nie wyłączając uprawnień i przywilejów wynikających z posiadania zezwolenia strefowego.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów