Reklama
Rozwiń

Różnice kursowe: Jak wyceniać rozrachunki walutowe

zobowiązania | Jeżeli należności wyrażone w euro wpływają na konto w złotych, to płatność przelicza się po kursie zastosowanym przez bank. W przypadku kompensaty właściwy będzie średni kurs NBP z dnia poprzedzającego rozliczenie.

Publikacja: 26.08.2015 05:30

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

- Nasza spółka rozpoczyna współpracę z zagranicznym kontrahentem. Faktury będą wystawiane w walucie obcej. Jakie kursy powinniśmy zastosować i w jaki sposób ustalać różnice kursowe, aby prawidłowo zaksięgować transakcje związane z zakupem i sprzedażą pomiędzy nami? Co w przypadku zastosowania kompensaty? – pyta czytelnik.

Obowiązek wyceny transakcji w walutach obcych wynika bezpośrednio z ustawy o rachunkowości (dalej: uor). Artykuł 9 uor nakazuje, aby księgi rachunkowe były prowadzone w języku polskim i w walucie polskiej. Natomiast art. 23 ust. 3 uor wskazuje, aby zapisów dotyczących operacji wyrażonych w walutach obcych dokonywać w sposób umożliwiający ustalenie kwoty operacji zarówno w walucie polskiej, jak i obcej. Programy księgowe dają możliwość księgowania zdarzeń gospodarczych w dwóch walutach z możliwością podglądu zastosowanego kursu. Często mają także opcję automatycznego pobierania kursów ze strony internetowej NBP, dzięki czemu wprowadzając dekret księgowy do przeliczeń wystarczy wybrać odpowiednią datę przeprowadzenia operacji i walutę.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0