Aktualizacja: 30.08.2019 08:44 Publikacja: 30.08.2019 07:31
Foto: Fotolia.com
W wydanej 27 września interpretacji prawa podatkowego dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odniósł się do kwestii VAT od importu usług. Chodziło o polską spółkę świadczącą usługi informatyczne i korzystającą z podwykonawców – często osób fizycznych, formalnie nieprowadzących biznesu.
Jak zauważyła spółka, w praktyce często korzysta ona z pracy takich osób. Pracują one zdalnie, nawet z zagranicy (np. z Rumunii, Serbii czy Słowenii) i w ogóle nie pojawiają się w Polsce. Za swoją pracę pobierają od polskiej spółki wynagrodzenie i wystawiają rachunki, nieuwzględniające VAT. Jak zapewniała spółka we wniosku o interpretację, jej więzi z podwykonawcami są analogiczne do stosunku pracy, ponieważ są oni wynagradzani na zasadzie stawek godzinowych, a przy tym nie ponoszą ryzyka ekonomicznego i odpowiedzialności w związku z wykonywanymi czynnościami. Tym samym, w takim przypadku – zdaniem spółki – nie powinien mieć miejsca import usług w rozumieniu VAT.
Rząd przyjął pakiet przepisów o Krajowym Systemie e-Faktur. Są w nim kolejne zmiany, a firmy mają coraz mniej cz...
Gdy fiskus zabezpiecza wykonanie zobowiązania podatkowego, może wręczyć stosowny dokument pełnomocnikowi podatni...
Wydatki na zdobycie uprawnień zawodowych przez aplikanta są podatkowym kosztem zatrudniającej go kancelarii. Fis...
Rośnie liczba kontroli celno-skarbowych. W 2024 r. stanowiły już ponad 38 proc. wszystkich kontroli. W latach 20...
VELUX Polska, obchodząca w tym roku 35-lecie obecności na rynku jest jedną z tych firm, które współtworzyły polską branżę budowlaną. Od podstaw budowała kategorię użytkowych poddaszy, inwestując w przemysł, rozwijając lokalnych dostawców i kształtując standardy zrównoważonego rozwoju.
Ułatwienia na linii fiskus–podatnicy i łatwiejszy dostęp do informacji o lekach – to niektóre z najnowszych prop...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas