Aktualizacja: 08.06.2015 05:00 Publikacja: 08.06.2015 05:00
Foto: Rzeczpospolita, Tomasz Wawer
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 16 marca 2015 r. (IPTPP2/ 443-942/14-4/PRP).
Sprawa dotyczy prawa do odliczenia VAT od wydatków inwestycyjnych jednostki samorządu terytorialnego, w przypadku podjęcia decyzji o wykorzystaniu danej inwestycji do czynności opodatkowanych VAT, ale dopiero po pewnym czasie od oddania jej do użytkowania. Gmina zrealizowała inwestycję polegającą na adaptacji budynku pełniącego funkcję remizy strażackiej na cele kulturalno-społeczne. Zgodnie z pierwotnymi założeniami budynek świetlicy miał być wykorzystywany nieodpłatnie. Inwestycja nie była więc realizowana z zamiarem wykorzystania jej do czynności opodatkowanych VAT. Następnie, po oddaniu świetlicy do użytkowania, gmina podjęła decyzję o przekazaniu budynku na podstawie umowy dzierżawy, w związku z czym gmina była zobowiązana do wystawiania faktur VAT oraz odprowadzania należnego VAT do właściwego urzędu skarbowego. Gmina wystąpiła do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, w którym wnosiła o potwierdzenie, że na podstawie art. 91 ustawy o VAT przysługuje jej prawo do odliczenia VAT w drodze tzw. korekty wieloletniej. Zgodnie z jej stanowiskiem z uwagi na fakt odpłatnego przekazania nieruchomości w tym samym roku, w którym budynek został oddany do użytku (choć nie od razu), powinno jej przysługiwać prawo do odliczenia 100 proc. VAT, przy czym prawidłową metodą realizacji tego prawa będzie odliczenie 10 proc. kwoty VAT wskazanego na fakturach zakupowych w każdym z kolejnych dziesięciu lat.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Sukcesja rodzinna to ważny proces. Jak przeprowadzić sukcesję rodzinną sprawnie i bezpiecznie? Zapraszamy na bezpłatny webinar „Rzeczpospolitej”:
Skarbówka jest skuteczniejsza w wykrywaniu fałszywych faktur, ale ma jeszcze sporo do zrobienia w zwalczaniu fiskalnych oszustw.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Firma może rozliczyć w podatkowych kosztach dopłaty do kart na zajęcia sportowe dla pracowników.
Dla skorzystania z prawa do odliczenia VAT konieczny jest jednoznaczny i wyraźny zamiar wykorzystania zakupionych towarów lub usług do czynności opodatkowanych. W pewnych okolicznościach niejednoznaczny zamiar wykorzystania nie pozbawia gminy trwale tego prawa.
Osiągane przez fundacje rodzinne przychody z dodatnich różnic kursowych powstałe w efekcie transakcji zamiany walut obcych na walutę polską są opodatkowane CIT.
W przypadku wykupu samochodu do celów prywatnych podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej wykup. Planowana darowizna tego samochodu na rzecz członka rodziny nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w VAT.
Kwalifikacyjny kurs zawodowy nie nadaje statusu studenta ani ucznia, który jest podstawą do zwolnienia ze składek umowy zlecenia zawartej z takimi osobami.
Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na organizację spotkania dla klientów. Z wyjątkiem alkoholu.
Opłaty za spotkania z psychoterapeutą to wydatki osobiste. Nie można ich zaliczyć do firmowych kosztów – twierdzi skarbówka.
To, czy darowizna nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas