Odliczenie VAT w drodze korekty wieloletniej

Aby gmina uzyskała prawo do odliczenia VAT, powinna kupować towary i usługi, działając jako podatnik. Oznacza to, że już w momencie zakupu powinna mieć zamiar wykorzystania zakupów do czynności podlegających reżimowi ustawy o VAT.

Publikacja: 08.06.2015 05:00

Odliczenie VAT w drodze korekty wieloletniej

Foto: Rzeczpospolita, Tomasz Wawer

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 16 marca 2015 r. (IPTPP2/ 443-942/14-4/PRP).

Sprawa dotyczy prawa do odliczenia VAT od wydatków inwestycyjnych jednostki samorządu terytorialnego, w przypadku podjęcia decyzji o wykorzystaniu danej inwestycji do czynności opodatkowanych VAT, ale dopiero po pewnym czasie od oddania jej do użytkowania. Gmina zrealizowała inwestycję polegającą na adaptacji budynku pełniącego funkcję remizy strażackiej na cele kulturalno-społeczne. Zgodnie z pierwotnymi założeniami budynek świetlicy miał być wykorzystywany nieodpłatnie. Inwestycja nie była więc realizowana z zamiarem wykorzystania jej do czynności opodatkowanych VAT. Następnie, po oddaniu świetlicy do użytkowania, gmina podjęła decyzję o przekazaniu budynku na podstawie umowy dzierżawy, w związku z czym gmina była zobowiązana do wystawiania faktur VAT oraz odprowadzania należnego VAT do właściwego urzędu skarbowego. Gmina wystąpiła do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, w którym wnosiła o potwierdzenie, że na podstawie art. 91 ustawy o VAT przysługuje jej prawo do odliczenia VAT w drodze tzw. korekty wieloletniej. Zgodnie z jej stanowiskiem z uwagi na fakt odpłatnego przekazania nieruchomości w tym samym roku, w którym budynek został oddany do użytku (choć nie od razu), powinno jej przysługiwać prawo do odliczenia 100 proc. VAT, przy czym prawidłową metodą realizacji tego prawa będzie odliczenie 10 proc. kwoty VAT wskazanego na fakturach zakupowych w każdym z kolejnych dziesięciu lat.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów