Aktualizacja: 01.06.2015 08:27 Publikacja: 01.06.2015 03:00
Foto: www.sxc.hu
Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 22 kwietnia 2015 r. (III SA/Wa 1981/14).
Bank (wnioskodawca) prowadzi rachunki papierów wartościowych m.in. dla osób fizycznych prowadzących i nieprowadzących działalności gospodarczej. Uważa on, że w zakresie, w jakim dochody z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych nie są uzyskiwane w ramach działalności gospodarczej, powinien wystawiać informację PIT-8C. Na banku nie ciąży jednak taki obowiązek w odniesieniu do dochodów, które są uzyskiwane w ramach działalności gospodarczej. Bank potwierdza zbycie papierów wartościowych w jej ramach odpowiednimi oświadczeniami, uzyskiwanymi od jego klientów, które – w przypadku braku innych dowodów – mają dla banku znaczenie rozstrzygające dla wystawiania (bądź nie) informacji PIT-8C. Bank twierdzi, że nie dysponuje żadnymi ustawowymi instrumentami, z uwzględnieniem których mógłby ustalać okoliczności istotne z punktu widzenia ciążącego na nim obowiązku, i dlatego stosuje taką procedurę. Bank zwrócił się do organu z pytaniem, czy w ramach tego postępowania ma obowiązek wystawiania informacji PIT-8C.
Skarbówka jest skuteczniejsza w wykrywaniu fałszywych faktur, ale ma jeszcze sporo do zrobienia w zwalczaniu fiskalnych oszustw.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Brak zapłaty od wykonawcy może oznaczać koniec małej firmy. Istnieją narzędzia prawne, które chronią podwykonawców, ale trzeba wiedzieć, jak z nich korzystać.
Podwykonawca wykonał swoją umowę w całości, ale wykonawca nie zapłacił mu wynagrodzenia za wykonane roboty. Po rozliczeniu umowy z inwestorem ogłosił upadłość. Podwykonawca wystąpił więc z roszczeniem przeciwko inwestorowi. Jakie rozstrzygnięcie wydał sąd?
Ochrona majątku bywa często motywowana potrzebą oddzielenia ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością od wpływu tego ryzyka na majątek prywatny, będący często dorobkiem życia. Im większa skala działalności, tym większe ryzyko powstania sporów sądowych, które mogą prowadzić do egzekucji roszczeń lub upadłości przedsiębiorcy.
Unia Europejska aktywnie wspiera cyfrową transformację przedsiębiorstw w ramach Przemysłu 4.0, oferując granty i programy takie jak „Ścieżka SMART” i „Dig.IT”. Umożliwiają one firmom dostosowanie się do nowych technologii i zwiększenie konkurencyjności na rynku.
Ustawodawca nadał akcjonariuszom indywidualne uprawnienia, które pozwalają im uzyskać wiedzę o stanie spółki.
Firmy, które utworzą konsorcja badawczo-rozwojowe, postawią na rozwój produktów, usług lub technologii, będą mogły zdobyć duże dotacje z programu na rzecz nowoczesnej gospodarki.
Czy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca może finansować paczki, karty przedpłacone oraz spotkania świąteczne? Czy wartość tych świadczeń zawsze trzeba różnicować?
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas