Czynsz za samochód wynajęty od pracownika

Pracownik wydzierżawił pracodawcy swój samochód osobowy na podstawie umowy dzierżawy zawartej na 1,5 roku. Otrzymuje za to miesięczny czynsz w wysokości 300 zł. Czy kwoty te są przychodem pracownika i należy je opodatkować?

Publikacja: 11.05.2015 02:00

Czynsz za samochód wynajęty od pracownika

Foto: 123RF

Czynsz otrzymywany od pracodawcy za wydzierżawiony samochód nie będzie przychodem pracownika związanym ze stosunkiem pracy, mimo że pracownik wydzierżawił pojazd swojemu pracodawcy odpłatnie. Czynsz dzierżawny nie mieści się w kategorii przychodów określonych w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, zgodnie z którym za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona. Przychodem ze stosunku pracy są także świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku