Aktualizacja: 16.04.2015 02:00 Publikacja: 16.04.2015 02:00
Grzegorz Grochowina
Foto: materiały prasowe
Pozostało jeszcze kilkanaście dni na rozliczenie podatku za 2014 r. Jakie błędy popełniają najczęściej w rocznych deklaracjach osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą?
Grzegorz Grochowina: Wciąż częste są takie pomyłki jak rozliczenie na niewłaściwym druku. Zdarza się, że podatnik prowadzący działalność gospodarczą składa do urzędu skarbowego PIT-37, który jest zarezerwowany m.in. dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. Przypomnijmy więc, że wybór druku zależy od tego, jaki sposób rozliczenia wybrał przedsiębiorca na początku prowadzenia działalności. Jeśli płaci podatek według skali, czyli stawek 18 i 32 proc., to właściwy dla niego jest formularz PIT-36. Jeśli natomiast wybrał podatek liniowy 19 proc., to musi złożyć PIT-36L. Część osób zapomina też, aby do zeznania rocznego dołączyć PIT/B, czyli informację o wysokości dochodu/straty z prowadzonej działalności. Jest to załącznik do deklaracji PIT-36 i 36L.
Zadośćuczynienie wypłacone pracownikowi na podstawie ugody sądowej za wypadek przy pracy może być kosztem podatkowym pracodawcy.
Leasing zwrotny ruchomości to dwie osobne transakcje. Zbycie przez korzystającego na rzecz finansującego takiej ruchomości podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów.
Umowa z fiskusem rozwiewająca nieporozumienia co do faktów, roczny limit czasu kontroli skarbowej a także możliwość zmiany formy opodatkowania małych firm w trakcie roku – to kolejne podatkowe propozycje zespołu Rafała Brzoski.
Zanim zmienią się przepisy, jest interpretacja: doradca podatkowy i rzecznik patentowy nie muszą donosić na swoich klientów władzom skarbowym.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na owoce i warzywa dla zatrudnionych w ciężkich warunkach kobiet. Fiskus to potwierdził w interpretacji.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Zadośćuczynienie wypłacone pracownikowi na podstawie ugody sądowej za wypadek przy pracy może być kosztem podatkowym pracodawcy.
Usługa Twój e-PIT, umożliwiająca złożenie rocznej deklaracji podatkowej online, jest dużym ułatwieniem dla podatników. W wielu przypadkach wystarczy tylko zaakceptować gotowe zeznanie. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawiera ono większości dostępnych ulg. Aby z nich skorzystać, należy je samodzielnie dopisać.
Regulacje dotyczące refaktur umożliwiają skorzystanie ze zwolnień z obowiązku dokumentacyjnego. Ważne jest jednak czy są to „czyste refaktury”, czy jest do nich doliczany narzut zysku i czy spełniają określone w przepisach warunki.
Ten rok jest wyjątkowy pod względem prac nad implementacją nowych raportów i rozliczeń. Kumulują się w nim zadania związane ze zmianami w obszarze sprawozdawczości podatkowej wprowadzanymi formalnie na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Spółka utworzona przez spółkę komunalną nie zapłaci podatku minimalnego, jeśli realizuje zadania użyteczności publicznej, których celem jest bieżące i ciągłe zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na owoce i warzywa dla zatrudnionych w ciężkich warunkach kobiet. Fiskus to potwierdził w interpretacji.
Podatnik, który ma zaległość z rocznego PIT i spłaca ją za zgodą fiskusa w ratach, nie przekaże swojego 1,5 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego.
Przedsiębiorca nie musi wykazywać w biznesie zysków z nieruchomości, którą wycofał z działalności i wynajmuje prywatnie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas