Według Forum Obywatelskiego Rozwoju zasada in dubio pro tributario powinna być stosowana przez organy podatkowe, ponieważ – po pierwsze – jest fundamentem każdego cywilizowanego systemu podatkowego. Po drugie, zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, już teraz wynika wprost z Konstytucji.
FOR zwraca jednak uwagę, że brzmienie tej zasady zaproponowane w prezydenckim projekcie nowelizacji: „niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika" w praktyce pozwoliłoby organom podatkowym na unikanie jej stosowania. Zgodnie z projektem zasada in dubio pro tributario dotyczyłaby jedynie „wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego".
- W takim kształcie pomija ona fakt, iż podstawowe metody wykładni prawniczej pozwalają (formalnie) usunąć każdą wątpliwość co do treści przepisów prawa. Tym samym osoba stosująca prawo zawsze może uznać, iż nie ma wątpliwości co do treści prawa (nawet jeśli stosuje je wadliwie), co wyłączy możliwość zastosowania zasady w kształcie zaproponowanym w projekcie nowelizacji - uważa FOR i proponuje, by zasadzie in dubio pro tributario nadać brzmienie „wątpliwości niedające się jednoznacznie usunąć na tle zebranego materiału dowodowego rozstrzyga się na korzyść podatnika".
Dzięki temu - wyjaśnia FOR - zamiast formalnie nieistniejącej kategorii „niedających się usunąć wątpliwości co do prawa", klauzula ta obejmie w praktyce, bardzo często występującą kategorię „wątpliwości co do faktów", co ograniczy niebezpieczeństwo unikania jej stosowania przez organy podatkowe.
FOR podkreśla, że popiera jak najszybsze wprowadzenie prezydenckiego projektu do prac legislacyjnych, które pozwolą na udoskonalenie brzmienia zasady in dubio pro tributario i innych prezydenckich propozycji zmierzających do poprawy życia podatników w Polsce.