Rz: Osoby prowadzące działalność gospodarczą i rozliczające się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mają obowiązek złożyć roczne rozliczenie do końca stycznia. O czym powinni pamiętać przed wypełnieniem zeznania?
Zbigniew Maciej Szymik
: Ta forma opodatkowania jest dość prosta, ale na podatników może się czaić kilka pułapek, związanych np. z określeniem właściwej stawki opodatkowania. To ważne w przypadku przedsiębiorstw przewozowych, wykonujących transport pojazdami o różnym tonażu, bo tu mają zastosowanie różne stawki. Warto pamiętać, że przedsiębiorca, który w przeszłości rozliczał się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych, może odliczyć stratę z lat poprzednich, powstałą z tego samego źródła, czyli z działalności gospodarczej. Może też odliczyć kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe lub wypadkowe, jeżeli – w odniesieniu do innego źródła – uprzednio nie zostały odliczone od dochodu albo nie zaliczono ich do kosztów uzyskania przychodów przy rozliczeniu na zasadach ogólnych. W ten sam sposób można potraktować np. ulgę rehabilitacyjną i darowizny przekazane na cele np. pożytku publicznego czy kultu religijnego.
Niezłożenie deklaracji może skutkować wydaniem decyzji, w której fiskus określi wysokość podatku. Podobnie może się zdarzyć, jeśli urząd skarbowy nie zgodzi się z wysokością zadeklarowanego ryczałtu. W jaki sposób urząd skarbowy może dojść do wniosku, że należy się konkretna kwota podatku?
Wydając taką decyzję, urząd skarbowy powinien działać na podstawie konkretnych ustaleń. Logiczne wydaje się zatem, że jej wydanie powinna poprzedzić kontrola podatkowa w firmie. Mogą być wtedy zbadane ewidencje, które taki podatnik jest obowiązany prowadzić. Kontrolerzy zainteresują się też zapewne dokumentami sprzedaży wystawianymi przez podatnika. Oczywiście z taką pokontrolną decyzją podatnik może się nie zgadzać i wówczas ma prawo się od niej odwołać.
Terminem na złożenie zeznania jest 31 stycznia, który w tym roku wypada w sobotę. Czy należy dochować tego terminu, czy można złożyć zeznanie w najbliższy dzień roboczy, a więc 2 lutego?
Według zasady z art. 12 § 5 ordynacji podatkowej rzeczywiście termin będzie dochowany, jeśli zeznanie zostanie złożone w poniedziałek 2 lutego. Ostatnio sporo dyskusji wywołało dodanie do tego przepisu słów „chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej". Ta nowelizacja ma jednak związek z nowymi regułami dotyczącymi rozliczania VAT od usług elektronicznych, nadawczych i telekomunikacyjnych. Tam stosuje się wyjątek polegający na nieprzesuwalności terminu ustawowego. Jednak na potrzeby rocznego rozliczenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych powinno się stosować znaną od lat zasadę przesunięcia termi nu z soboty lub święta na najbliższy dzień roboczy.
—rozm. Paweł Rochowicz