Aktualizacja: 19.01.2015 04:40 Publikacja: 19.01.2015 04:40
Foto: ROL
Tak jednoznacznie stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 18 grudnia 2014 r. (C-639/13 Komisja przeciwko Polsce).
Zgodnie z polską ustawą o podatku od towarów i usług dostawa towarów przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej jest czynnością opodatkowaną obniżoną stawką VAT w wysokości 8 proc. Zdaniem Ministerstwa Finansów stosowanie niższej stawki jest uzasadnione tym, że głównym odbiorcą sprzętu przeciwpożarowego jest Straż Pożarna, której działalność jest finansowana z budżetu państwa. Jednak możliwość stosowania obniżonej stawki w stosunku do towarów przeciwpożarowych została zakwestionowana przez Komisję Europejską, która w 2011 r. skierowała do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia. Zdaniem Komisji przepisy dyrektywy 112 co prawda przyznają państwu członkowskiemu prawo do opodatkowania niektórych kategorii towarów obniżoną stawką VAT, ale nie na zasadzie dobrowolności. Stawki obniżone mogą być zastosowane wyłącznie do dostaw towarów i świadczenia usług, których kategorie są określone w załączniku III do dyrektywy 112. Załącznik ten nie obejmuje swoim zakresem towarów służących ochronie przeciwpożarowej. Z tego powodu, zdaniem Komisji, dostawa towarów przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej musi być objęta stawką podstawową. Zgodnie z dyrektywą poszczególne państwa członkowskie mogą ustanowić stawkę nie niższą niż 15 proc. i nie wyższą niż 25 proc.
Drobne rzeczy sprowadzane spoza Unii Europejskiej mogą być zwolnione z VAT. Niezależnie od tego, czy nabywca prz...
Oddział spółki zagranicznej, która ma już NIP, nie musi mieć drugiego, własnego, żeby wywiązywać się z obowiązkó...
Jeśli spółka dostała od samorządu rekompensatę, która ma pokryć stratę z działalności i nie wypływa bezpośrednio...
Wydatki na wynagrodzenia pracowników mogą być kilkakrotnie wykorzystane w ramach ulg wspomagających innowacyjność.
Gdy kontrola u podatnika będzie się przedłużała, to nie zapłaci on odsetek od podatków za czas tej kontroli. To...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas