Tak wynika z „Koncepcji rozwoju zadań Krajowej Informacji Podatkowej" – dokumentu przygotowanego przez Ministerstwo Finansów.

Obecnie ordynacja podatkowa przewiduje trzymiesięczny termin na wydanie interpretacji. Z danych za pierwsze półrocze 2014 r. wynika, że lwią część (87 proc.) wyjaśnień sporządza się w ostatnim miesiącu.

Krajowa Informacja Podatkowa (KIP) ma się stać centralnym punktem polityki informacyjnej państwa w zakresie podatków, zarówno dla podatników, jak i pracowników administracji podatkowej. Jednolitej interpretacji prawa ma sprzyjać wprowadzenie specjalizacji poszczególnych biur KIP. Przykładowo, interpretacje dotyczące akcyzy będą opracowywane wyłącznie w Bielsku-Białej, a VAT w Lesznie i Płocku (dziś w pięciu ośrodkach, zależnie od miejsca zamieszkania lub siedziby pytającego). Formalna zmiana właściwości ma się rozpocząć w połowie 2015 r. i ostatecznie zakończyć w 2019 r.

Już od lat KIP udziela informacji telefonicznych. Nowością będzie m.in. kontakt e-mailem i czat z urzędnikiem. Resort chce wzmocnić KIP dodatkowymi 175 etatami.