Reklama
Rozwiń

Stawka akcyzy na paliwo zależy od jego przeznaczenia

Opodatkowaniu podlegają wyłącznie ubytki gazu skroplonego, które powstały podczas jego przetankowywania z autocystern do zbiorników znajdujących się na terenie składu podatkowego. Nie będą natomiast obciążone daniną straty tego wyrobu powstałe podczas jego rozlewu do butli gazowych znajdujących się na terenie składu.

Publikacja: 12.12.2014 03:00

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 10 września 2014 r. (IBPP4/443-207/14/LG).

Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej skład podatkowy, do którego w procedurze zawieszenia poboru akcyzy wprowadza gazy propan oraz propan-butan zaklasyfikowane do pozycji CN 2711. Nabywany przez spółkę gaz sprowadzany jest na teren składu podatkowego w autocysternach, a następnie przepompowywany do znajdujących się w składzie zbiorników. Gazem tym spółka napełnia butle przeznaczone dla odbiorców wykorzystujących go na cele grzewcze. Spółka rozlewa gaz również do butli przeznaczonych dla odbiorców wykorzystujących go do napędu wózków widłowych. Spółka podkreśliła, że gaz przeznaczony do celów opałowych magazynowany jest w tych samych zbiornikach, w których magazynowany jest gaz przeznaczony do celów napędowych. Spółka podkreśliła, że w procesie napełniania butli gazowych w rozlewni gazem propan-butan i gazem propan, a także przy przetankowaniu gazu z autocysterny do zbiorników na terenie składu podatkowego powstają ubytki gazu.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?