Sąd: fiskus powinien podać powody podejrzeń o przestępstwo

Sztuczne wydłużanie terminu przedawnienia jest sprzeczne z prawem unijnym – orzekł WSA we Wrocławiu. Sędziowie stanęli po stronie podatnika, kwestionując nawet uchwałę NSA.

Publikacja: 26.07.2019 07:59

Sąd: fiskus powinien podać powody podejrzeń o przestępstwo

Foto: 123RF

Często używany oręż fiskusa w walce z podatnikiem – czyli wszczęcie postępowania karnego pod koniec okresu przedawnienia – został napiętnowany 22 lipca przez Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. Prawdopodobnie po raz pierwszy takie praktyki fiskusa zostały uznane za nielegalne w świetle prawa unijnego.

Sąd rozpatrywał spór fiskusa z firmą AmRest Polska, prowadzącą sieci gastronomiczne (m.in. Pizza Hut i Burger King). Dotyczył on stosowania stawki VAT na posiłki sprzedawane na wynos. Podobne spory toczą też inne firmy z branży gastronomicznej (np. McDonald's Polska), a przyczyną jest wsteczne nakładanie podwyższonej z 5 do 8 proc. stawki podatku, wbrew wcześniej wydawanym interpretacjom indywidualnym. Stało się tak po wydaniu w czerwcu 2016 r. interpretacji ogólnej ministra finansów.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Odszkodowanie za dyskryminację w pracy nie jest zwolnione z PIT
Podatki
Rząd rozszerza stosowanie zasady in dubio pro tributario. Co to oznacza?
Podatki
Sprzedałeś w 2024 r. środek trwały? Możesz dopłacać składkę zdrowotną
Podatki
Podatki bez przedawnienia. Eksperci krytykują projekt Ministerstwa Finansów
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów