Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie handlu przez internet. Planuję rozszerzyć ją o sprzedaż towarów dla osób mieszkających w Stanach Zjednoczonych (głównie za pośrednictwem portalu amazon.com). Nie posiadam oddziału w USA. W celu zmniejszenia kosztów transportu zamierzam rozpocząć współpracę z amerykańską firmą. Współpraca będzie polegać na tym, że będę wysyłał większe ilości towaru do tej firmy, a ona będzie w moim imieniu rozsyłała towary do zamawiających je moich amerykańskich klientów. Czy w takim przypadku powinienem rozpoznawać u siebie eksport towarów? Czy przychody ze sprzedaży towarów będą opodatkowane podatkiem dochodowym w Polsce?

– pyta czytelnik.

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest eksport towarów (zob. ?art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT). Pojęcie eksportu towarów definiuje art. 2 pkt 8 ustawy ?o VAT >patrz ramka.

Z definicji tej wynika, że elementem koniecznym wystąpienia eksportu towarów jest dostawa towarów, a więc przeniesienie na nabywcę prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (zob. art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Nie jest eksportem wywóz towarów z Polski poza terytorium Unii Europejskiej, jeżeli nie następuje on w ramach dostawy towarów. Dlatego właśnie, przykładowo, nie jest eksportem towarów wywóz ich do magazynu nabywcy poza terytorium Unii Europejskiej, któremu nie towarzyszy przeniesienie na nabywcę prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Wszystkie przesłanki ?muszą być spełnione

Potwierdzają to organy podatkowe ?w udzielanych interpretacjach, czego przykładem może być interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 12 czerwca 2009 r. (ILPP2/443-436/09-4/GZ). W piśmie tym organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko podatnika, zgodnie z którym „dla uznania czynności za eksport towarów w rozumieniu ustawy ?o VAT niewystarczające jest potwierdzenie wywozu towarów do państwa trzeciego, niezbędne jest równoczesne z wywozem przeniesienie na nabywcę owych towarów prawa do rozporządzania nimi jak właściciel. Niezaistnienie jednej z przesłanek wymienionych w art. 2 pkt 8 ustawy o VAT, tj. nieprzeniesienie na nabywcę prawa rozporządzania towarami jak właściciel, sprawia, że czynność taka nie spełnia wymogów niezbędnych dla uznania jej za eksport towarów w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Tak więc przedmiotowy wywóz towarów do magazynów odbiorcy, noszących cechy składu konsygnacyjnego, znajdujących się na terytorium państwa dostawy, czyli USA, nie może być uznany za eksport towarów w rozumieniu przepisów ?o podatku od towarów i usług".

Taki właśnie charakter będzie miał – jak wynika z treści pytania – wywóz towarów do Stanów Zjednoczonych. Oznacza to, że ?w przedstawionej sytuacji nie będzie dochodzić do eksportu towarów jako czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.

Decyduje miejsce dostawy

Jednocześnie trzeba wyjaśnić, że w związku z dokonywaniem wskazanej w pytaniu sprzedaży towarów dla amerykańskich nabywców nie będzie również dochodzić do podlegających opodatkowaniu VAT w Polsce odpłatnych dostaw towarów. Opodatkowaniu VAT w Polsce podlegają bowiem wyłącznie odpłatne dostawy towarów na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT), natomiast miejsce zrealizowania dostaw przedmiotowych towarów będzie się znajdować na terytorium Stanów Zjednoczonych (na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). A zatem dostawy towarów, o których mowa, będą niepodlegającymi opodatkowaniu VAT w Polsce dostawami towarów poza terytorium kraju. Tego typu sprzedaż należy wykazywać w poz. 11 składanych w Polsce deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D).

Zyski osiągnięte za oceanem ?obciążone w Polsce

Jak stanowi art. 3 ust. 1 ustawy o PIT, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania ?na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Jest to tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy.

Przytoczony przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną ?jest Rzeczpospolita Polska (zob. art. 4a ustawy o PIT), którą w naszym przypadku jest umowa między rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu ?się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Waszyngtonie ?8 października 1974 r. (DzU z 1976 r. nr 31, ?poz. 178).

Z umowy tej wynika, że zyski z przedsiębiorstwa umawiającego się państwa powinny być opodatkowane tylko w tym państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim umawiającym się państwie przez położony tam zakład (zob. art. 7 ust. 1 zdanie pierwsze umowy polsko-amerykańskiej). Czytelnik – jak wynika z treści pytania – nie posiada zakładu (tj. stałego miejsca, ?w którym wykonuje działalność gospodarczą przedsiębiorstwa) na terytorium Stanów Zjednoczonych, co oznacza, że osiągane przez niego na terytorium USA zyski podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce. A zatem sprzedaż towarów, ?o których mowa, generować będzie dla niego „zwykłe" dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce.

—Autor jest doradcą podatkowym

Eksport jest zdefiniowany w ustawie o VAT

Z art. 2 pkt 8 ustawy o VAT wynika, że przez eksport towarów rozumie się dostawę ?towarów wysyłanych lub transportowanych ?z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:

- ?dostawcę lub na jego rzecz (tzw. eksport bezpośredni) lub

- ?nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (tzw. eksport pośredni; nieistotny w omawianej sytuacji wyjątek ?dotyczy towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia ?lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych),

- ?jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.