Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który ułatwi życie urzędnikom zajmującym się podatkami. Sąd uznał, że osoba, która orzekała w postępowaniu wymiarowym, nie podlega wyłączeniu w postępowaniach nadzwyczajnych.

Orzeczenie NSA zapadło w sprawie zainicjowanej przez spółkę dotyczącej podatku od nieruchomości. W październiku 2009 r. firma wystąpiła do samorządowego kolegium odwoławczego o stwierdzenie nieważności decyzji orzekającej o tej daninie za 2008 r. Urzędnicy nie dopatrzyli się jednak podstaw do unieważnienia decyzji wymiarowych.

Podatniczka zaskarżyła to rozstrzygnięcie do sądu administracyjnego. Już po wniesieniu skargi w jednym z pism procesowych zauważyła, że w wydaniu zaskarżonej decyzji brali udział członkowie SKO, którzy uprzednio orzekali w decyzji wymiarowej. A to właśnie stwierdzenia jej nieważności domaga się skarżąca spółka.

Firma tłumaczyła, że taka sytuacja stanowi naruszenie art. 130 § 1 pkt 6 ordynacji podatkowej.

Zgodnie z tym przepisem członkowie SKO podlegają wyłączeniu od udziału w postępowaniu w sprawach dotyczących zobowiązań podatkowych oraz innych spraw normowanych przepisami prawa podatkowego, w których brali udział w wydaniu zaskarżonej decyzji.

Reklama
Reklama

Stwierdzenie nieważności decyzji to nie to samo co ustalenie wymiaru daniny

Regulacja ta dotyczy również m.in. pracownika urzędu skarbowego, urzędu gminy (miasta), starostwa, urzędu marszałkowskiego, izby skarbowej, a także funkcjonariusza celnego.

Argument dotyczący wyłączenia pracownika przekonał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, który uwzględnił skargę podatniczki. Uznał, że sformułowanie „brał udział w wydaniu zaskarżonej decyzji" odnosi się nie tylko do zwyczajnych środków zaskarżenia w postaci odwołania (wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy). W ocenie sędziów ma zastosowanie także do nadzwyczajnych środków zaskarżenia, tj. wniosku o stwierdzenie nieważności decyzji ostatecznej i wznowienie postępowania.

Tego stanowiska nie podzielił jednak NSA. Jak zauważył Zbigniew Kmieciak, sędzia NSA, sprawa ma charakter generalny, bo dotyczy w ogóle wyłączenia urzędnika, który brał udział w wydaniu zaskarżonej decyzji.

Sąd kasacyjny nie zgodził się z tezą, że wyłączenie to dotyczy również trybów nadzwyczajnych.

– W art. 130 § 1 pkt 6 ordynacji podatkowej mowa jest o zaskarżonej decyzji – tłumaczył sędzia Kmieciak.

Tymczasem w wypadku trybów nadzwyczajnych nie można mówić o zaskarżonej decyzji. Nie jest to bowiem ta sama sprawa wymiarowa. Poza tym postępowanie w trybie nadzwyczajnym może być wszczęte również z urzędu. Wyrok jest prawomocny.