Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który ułatwi życie urzędnikom zajmującym się podatkami. Sąd uznał, że osoba, która orzekała w postępowaniu wymiarowym, nie podlega wyłączeniu w postępowaniach nadzwyczajnych.
Orzeczenie NSA zapadło w sprawie zainicjowanej przez spółkę dotyczącej podatku od nieruchomości. W październiku 2009 r. firma wystąpiła do samorządowego kolegium odwoławczego o stwierdzenie nieważności decyzji orzekającej o tej daninie za 2008 r. Urzędnicy nie dopatrzyli się jednak podstaw do unieważnienia decyzji wymiarowych.
Podatniczka zaskarżyła to rozstrzygnięcie do sądu administracyjnego. Już po wniesieniu skargi w jednym z pism procesowych zauważyła, że w wydaniu zaskarżonej decyzji brali udział członkowie SKO, którzy uprzednio orzekali w decyzji wymiarowej. A to właśnie stwierdzenia jej nieważności domaga się skarżąca spółka.
Firma tłumaczyła, że taka sytuacja stanowi naruszenie art. 130 § 1 pkt 6 ordynacji podatkowej.
Zgodnie z tym przepisem członkowie SKO podlegają wyłączeniu od udziału w postępowaniu w sprawach dotyczących zobowiązań podatkowych oraz innych spraw normowanych przepisami prawa podatkowego, w których brali udział w wydaniu zaskarżonej decyzji.
Stwierdzenie nieważności decyzji to nie to samo co ustalenie wymiaru daniny
Regulacja ta dotyczy również m.in. pracownika urzędu skarbowego, urzędu gminy (miasta), starostwa, urzędu marszałkowskiego, izby skarbowej, a także funkcjonariusza celnego.
Argument dotyczący wyłączenia pracownika przekonał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, który uwzględnił skargę podatniczki. Uznał, że sformułowanie „brał udział w wydaniu zaskarżonej decyzji" odnosi się nie tylko do zwyczajnych środków zaskarżenia w postaci odwołania (wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy). W ocenie sędziów ma zastosowanie także do nadzwyczajnych środków zaskarżenia, tj. wniosku o stwierdzenie nieważności decyzji ostatecznej i wznowienie postępowania.
Tego stanowiska nie podzielił jednak NSA. Jak zauważył Zbigniew Kmieciak, sędzia NSA, sprawa ma charakter generalny, bo dotyczy w ogóle wyłączenia urzędnika, który brał udział w wydaniu zaskarżonej decyzji.
Sąd kasacyjny nie zgodził się z tezą, że wyłączenie to dotyczy również trybów nadzwyczajnych.
– W art. 130 § 1 pkt 6 ordynacji podatkowej mowa jest o zaskarżonej decyzji – tłumaczył sędzia Kmieciak.
Tymczasem w wypadku trybów nadzwyczajnych nie można mówić o zaskarżonej decyzji. Nie jest to bowiem ta sama sprawa wymiarowa. Poza tym postępowanie w trybie nadzwyczajnym może być wszczęte również z urzędu. Wyrok jest prawomocny.