Takie stanowisko wynika z interpretacji izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 18 września 2014 r. (ITIPB1/415-697/14/AK).

Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej wystąpiła podatniczka, która prowadzi salon fryzjerski opodatkowany na tzw. zasadach ogólnych - prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Działalność prowadzona jest w lokalu należącym do męża podatniczki. Między małżonkami istnieje wspólność majątkowa, jednak lokal wchodzi w skład majątku odrębnego. Zgodnie z umową użyczenia wnioskodawczyni ma prawo do nieodpłatnego używania nieruchomości. Zobowiązana jest jednak do ponoszenia kosztów utrzymania lokalu, na które składa się podatek od nieruchomości, czynsz oraz inne media. Podatniczka wskazała, że dane męża widnieją w dowodach wpłaty utrzymania nieruchomości, ponieważ jest jej właścicielem.

Wnioskodawczyni w związku z tym zapytała, czy na podstawie umowy użyczenia ma prawo do zaliczenia w koszty podatkowe wymienionych wydatków.

Zdaniem podatniczki, wydatki poniesione na bieżące utrzymanie lokalu mogą być kosztami uzyskania przychodów w oparciu o zawartą umowę użyczenia, zgodnie z regułą zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 713 kodeksu cywilnego.

Co stanowi prawo?

Art. 22 ust. 1 ustawy o PIT

Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Art. 713 kodeksu cywilnego

Biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej. Jeżeli poczynił inne wydatki lub nakłady na rzecz, stosuje się odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia.

W tej sytuacji kosztem utrzymania rzeczy użyczonej jest podatek od nieruchomości oraz wydatki poniesione na media. Zdaniem wnioskodawczyni mają one bezsprzecznie związek z przychodami z prowadzonej działalności usługowej w użyczonym lokalu.

Podatniczka argumentując wniosek wskazała interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w poznaniu z dnia 3 kwietnia 2009 r. (ILPB1/415-53/09-5/AA).

Organ uznał stanowisko wnioskodawczyni za prawidłowe. Wskazał, że uznanie wydatku za koszt uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące warunki:

Na podstawie przedstawionego przez podatniczkę stanu faktycznego organ stwierdził, że opłacany podatek od nieruchomości, czynsz i koszty mediów z tytułu używania użyczonej od męża nieruchomości na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej stanowi koszt uzyskania przychodu, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, o ile zostaną prawidłowo udokumentowane.