W przepisach brak jest wprost wyrażonych wskazówek, jak korygować już raz poprawianą fakturę. W interpretacji z 4 sierpnia 2014 r. dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wyjaśnił, że trzeba odwołać się do faktury pierwotnej, ale z ceną transakcji już po poprawkach ?(nr interpretacji: ITPP3/443-234/14/MD).

Z pytaniem zwrócił się producent puzzli, gier planszowych i jednocześnie dystrybutor kart do gry, samochodzików i elektronicznych zabawek.

Towary sprzedaje kontrahentom zajmującym się ich detaliczną i hurtową dalszą sprzedażą. Przyznaje im różnego rodzaju upusty, rabaty, bonusy, np. w przypadku zakupu określonej ilości produktów. Rozliczenie następuje poprzez wystawienie przez spółkę faktury korekty do danej faktury sprzedaży. Poza tym spółka dokumentuje rabaty potransakcyjne udzielone w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie zbiorczą fakturą korygującą, ze wskazaniem okresu, do którego odnosi się udzielony rabat.

Podatnik wystawia fakturę korygującą, uwzględniając wszystkie elementy zawarte ?w art. 106j ust. 2 ustawy o VAT, w przypadku gdy rabatem objęty jest tylko pewien asortyment. Natomiast rabat potransakcyjny odnoszący się do wszystkich dostaw ?w danym okresie dla jednego odbiorcy spółka dokumentuje fakturą korygującą zbiorczą, wskazując – zgodnie z art. 106j ust. 3 ustawy o VAT – okres, do którego odnosi się upust.

Oprócz tego nabywcom przysługuje prawo zwrotu części niesprzedanych towarów. W takim przypadku, gdy już wcześniej nabywcy przysługiwał rabat, spółka wystawia kolejną fakturę korygującą do skorygowanej już wcześniej faktury pierwotnej, powołując się w treści na pierwotną fakturę sprzedaży, a nie na pierwszą fakturę korygującą, ale z uwzględnieniem zmian wprowadzonych już tą pierwszą fakturą korygującą.

Podatnik zapytał, czy taki sposób prowadzenia dokumentacji jest prawidłowy.

Przywołał wcześniejszą interpretację dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z października 2012 (nr IPTPP4/443-467/12-5/ALN). – Jeśli faktura korygowana jest wielokrotnie, na kolejnych fakturach powinny być wskazane numer i data faktury pierwotnej. W świetle powyższego w przypadku wystawienia faktury korygującej dokumentującej zwrot towarów po wystawieniu zbiorczej faktury korygującej wnioskodawca powinien wystawić kolejną fakturę korygującą, odnosząc się do pierwotnej faktury VAT dokumentującej sprzedaż, uwzględniając wystawione wcześniej faktury korygujące. Kolejna faktura korygująca winna uwzględniać wartości rabatów wynikające z wystawionej wcześniej zbiorczej faktury korygującej – tłumaczyła w niej łódzka izba skarbowa.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, do którego pytanie skierował podatnik, ?w całości podzielił to stanowisko oraz poglądy podatnika i odstąpił od uzasadniania interpretacji.