Nasza firma zatrudnia kilkunastu pracowników na umowę ?o pracę. Z powodu przejściowych kłopotów finansowych zakład pracy czasem spóźnia się z wypłatą wynagrodzeń za pracę. Czy od wypłacanych pracownikom odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzenia za pracę należy pobierać zaliczki na PIT? Od 2014 r. jesteśmy również uprawnieni do wypłaty zasiłków chorobowych z ubezpieczenia społecznego (na 30 listopada 2013 r. zatrudnienie przekroczyło 20 osób). Czy w przypadku opóźnienia w wypłacie tych zasiłków i konieczności wypłaty z tego tytułu odsetek za zwłokę również musimy pobierać zaliczkę na PIT? – pyta czytelniczka.
Pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie ?w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Wynagrodzenie za pracę wypłaca się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie, przy czym nie może to nastąpić później niż w ciągu pierwszych dziesięciu dni następnego miesiąca kalendarzowego. Tak wynika z art. 85 § 2 ?i art. 86 § 1 kodeksu pracy. Za czas opóźnienia w otrzymaniu wynagrodzenia za pracę pracownik może żądać od pracodawcy odsetek (art. 481 kodeksu cywilnego w związku ?z art. 300 kodeksu pracy). I bez znaczenia jest, czy pracownik ?z tytułu opóźnionej wypłaty poniósł jakąś szkodę czy nie. Ustalając kwotę tych odsetek, pracodawca powinien stosować stawkę obowiązującą dla odsetek ustawowych, chyba że ?z umowy o pracę zawartej ?z pracownikiem wynika inna ich wysokość.
Kiedy potrzebny jest wniosek...
Odsetki wypłacone pracownikowi z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzenia ze stosunku pracy (np. odsetki ?z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzenia zasadniczego, wynagrodzenia za urlop czy wynagrodzenia chorobowego) są dla tego pracownika przychodem ze stosunku pracy, który korzysta ze zwolnienia w opodatkowaniu PIT na podstawie art. 21 ust. 1 ?pkt 95 ustawy o PIT. Z tego powodu zakład pracy przy wypłacie tych odsetek nie pobiera zaliczki na PIT. Wartości tych odsetek nie wykazuje również w deklaracji rocznej PIT-4R. Nie sporządza też informacji PIT-8C w celu wykazania wartości tych odsetek.
Inaczej kwestia ta wygląda ?w przypadku opóźnienia w wypłacie zasiłku chorobowego ?z ubezpieczenia społecznego.
...a kiedy obowiązek wynika z przepisów
Pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie chorobowe za okres pierwszych 33 dni choroby w ciągu roku kalendarzowego (lub odpowiednio 14 dni – w przypadku pracownika, który ukończył 50 lat).
Począwszy od 34. dnia (lub 15. dnia) choroby, pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek ten wypłaca albo uprawniony do tego pracodawca, albo ZUS. Jeżeli zasiłek chorobowy dla pracownika wypłaca pracodawca, to jest on wypłacany w terminie przyjętym u tego pracodawcy dla wypłaty wynagrodzeń, z tym że nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia przez pracownika dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku. Wypłacenie zasiłku chorobowego po tym terminie skutkuje obowiązkiem zapłaty odsetek ustawowych za zwłokę, które pracodawca finansuje w całości ?z własnych środków. Wynika to z art. 64 ust. 1 i 2 ustawy ?z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159). ?O ile więc odsetki z tytułu zwłoki w zapłacie wynagrodzenia za pracę (np. wynagrodzenia chorobowego) są wypłacane dopiero na żądanie pracownika, o tyle w przypadku odsetek od zasiłku chorobowego są one wypłacane z urzędu.
Pracownik sam musi rozliczyć
Odsetki wypłacone pracownikowi z tytułu nieterminowej wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia społecznego nie korzystają ze zwolnienia ?w opodatkowaniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy ?o PIT. Nie są one bowiem przychodem ze stosunku pracy, lecz przychodem z innych źródeł, ?o którym mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT. Przychód osiągnięty przez pracownika ?w postaci odsetek za zwłokę ?w wypłacie zasiłku z ubezpieczenia chorobowego podlega opodatkowaniu PIT.
Jednak w tym przypadku zakład pracy nie występuje ?w roli płatnika zobowiązanego do obliczania i potrącania zaliczki na PIT, wobec czego nie pobiera on zaliczki na podatek dochodowy od odsetek wypłaconych z wymienionego tytułu (i nie wykazuje ich ?w PIT-4R). Zakład pracy wykazuje natomiast wartość odsetek wypłaconych pracownikowi w informacji PIT-8C, którą przekazuje pracownikowi ?i właściwemu urzędowi skarbowemu w terminie do końca lutego po zakończeniu roku, którego ta informacja dotyczy. Na tej podstawie pracownik powinien ująć uzyskane odsetki w rocznym zeznaniu podatkowym i opodatkować je wraz z innymi dochodami podlegającymi opodatkowaniu według skali podatkowej.
Fiskus potwierdza
Brak obowiązku poboru zaliczki na podatek dochodowy od odsetek wypłaconych za opóźnienie w zapłacie zasiłku z ubezpieczenia chorobowego potwierdziła Izba Skarbowa ?w Warszawie w interpretacji ?z 17 grudnia 2008 r. (IPPB2/415-1380/08-3/MG). Interpretacja ta została wydana dość dawno, jednak wciąż jest aktualna. Czytamy w niej, że: „Z uwagi na brak w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych uregulowań prawnych nakazujących pobór zaliczki na podatek dochodowy od odsetek naliczonych z tytułu nieterminowej wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego, wnioskodawca, dokonując wypłaty pracownikom przedmiotowych odsetek, nie wystąpi w roli płatnika podatku dochodowego".