Wciąż nie zmieniono problematycznych przepisów o VAT od usług turystycznych, ale Ministerstwo Finansów zaproponowało podatnikom z tej branży sposób na trapiące ich od początku tego roku kłopoty. Resort opublikował stosowne wyjaśnienia na swojej stronie internetowej.
Dokument odnosi się do swoistego błędnego koła w przepisach, jakie powstało od 1 stycznia 2014 r. Otóż ustawa o VAT wymaga płacenia podatku już w momencie wpłaty zaliczek przez uczestników imprez turystycznych. Jednocześnie podstawą opodatkowania takich usług jest marża operatora, a jej wysokość najczęściej jest znana dopiero po wykonaniu usługi. Dlatego pojawiły się wątpliwości, czy zaliczki opodatkować od całej ich wartości (tego wymagają odczytywane literalnie przepisy), czy też, naruszając obowiązek opodatkowania zaliczek, czekać, aż marżę można będzie jednoznacznie ustalić.
Ministerstwo Finansów sugeruje w wyjaśnieniach „rozwiązanie zakładające podejście funkcjonalne" i proponuje, by zaliczki opodatkować według prowizorycznie przyjętej wysokości marży za daną imprezę. Podstawą takich wyliczeń ma być przewidywana cena imprezy dla klienta oraz przewidywane koszty. Gdy po wykonaniu usługi okaże się, że faktyczna marża była inna niż wstępnie skalkulowana, podatnik powinien dokonać korekty w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym usługa została wykonana. Ministerstwo na potwierdzenie legalności takiego schematu przywołuje wyrok NSA z 29 października 2013 r. (sygn. I FSK 1621/12). Podaje też kilka praktycznych przykładów rozliczania zaliczek i marży w różnych sytuacjach. Przypomina również podatnikom o możliwości rozliczeń kwartalnych, częściowo eliminujących te problemy.
Wyjaśnienia MF nie mają charakteru oficjalnej interpretacji prawa podatkowego. Na identyczny sposób rozliczania VAT od usług turystycznych zgodziła się jednak bydgoska Izba Skarbowa w interpretacji z 13 maja 2014 r. (ITPP2/443-156/14/RS). Zasugerowano w niej, że jeśli rzeczywista wysokość marży okaże się inna, to podatnik powinien dokonać korekty wykazanego uprzednio podatku należnego w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym usługa została wykonana.