Mamy już pierwszy wyrok w sprawie nowych zasad rozliczania spółek komandytowo-akcyjnych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku nie miał wątpliwości: mogą się one korzystnie opodatkować nawet wówczas, gdy wspólnikiem jest osoba fizyczna. Wygląda więc na to, że fiskusowi nie uda się zniechęcić podatników do wykorzystywania założonych jeszcze w zeszłym roku firm, które dają spore możliwości optymalizacji.
Noworoczna zmiana przepisów
Przypomnijmy, że od 1 stycznia spółki komandytowo-akcyjne stały się podatnikami CIT. Cel zmiany był prosty –ograniczenie podatkowych korzyści.
– Główna to brak obowiązku płacenia przez wspólników zaliczek od dochodu z bieżącej działalności. Moment rozliczenia z urzędem skarbowym mogli przesunąć aż do wypłaty dywidendy – wyjaśnia Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy z Piekielnik Business Consulting. – Daniny można było też w ogóle uniknąć, korzystając z bardziej zaawansowanych struktur optymalizacyjnych, np. wprowadzając zamknięty fundusz inwestycyjny.
Wydłużony ?rok obrotowy
Od stycznia spółki komandytowo-akcyjne płacą już na bieżąco CIT. Ale nie wszystkie.
– Te, które zdążyły przed 13 grudnia 2013 r. zmienić rok obrotowy, mogą się wciąż rozliczać na korzystnych zasadach – tłumaczy Tomasz Piekielnik. – Jeśli to były nowe spółki, unikną CIT do końca 2014 r. Zarejestrowane wcześniej mogły przyjąć nawet 23-miesięczny rok obrotowy, co daje im możliwość niepłacenia CIT także przez część 2015 r.
Jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" z 29 kwietnia, sporo firm skorzystało z tego dobrodziejstwa. W drugiej połowie 2013 r. powstało ponad 2,5 tys. spółek komandytowo-akcyjnych (wcześniej było ich ok. 3 tys.).
Wiele z nich spotkała jednak niemiła niespodzianka. Izby skarbowe zaczęły bowiem wydawać interpretacje, z których wynikało, że korzystne przepisy przejściowe nie dotyczą spółek komandytowo-akcyjnych, których wspólnikiem w zeszłym roku była osoba fizyczna. Zdaniem fiskusa w takiej sytuacji nie mogły przyjąć innego roku obrotowego, bo osoby fizyczne rozliczają zawsze podatek za rok kalendarzowy.
Jedna z takich interpretacji trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Ten nie miał wątpliwości, że jest nieprawidłowa. Zasady rozliczania wspólnika nie mogą bowiem decydować o roku obrotowym spółki. Poza tym sam przepis o kontynuowaniu korzystnych zasad rozliczenia mówi, że stosuje się go zarówno do podatników PIT, jak i CIT.
sygnatura akt: I SA/Gd 650/14
Konrad ?Turzyński, doradca podatkowy z kancelarii ? KNDP, pełnomocnik podatnika ?przed WSA w Gdańsku
Podejście prezentowane w interpretacjach izb skarbowych wypacza sens funkcjonowania spółki komandytowo-akcyjnej. Przecież jej wspólnikami mogą być różne podmioty, także zagraniczne, które rozliczają się na zupełnie innych zasadach. Na dodatek w wypadku akcji na okaziciela w ogóle nie ma możliwości ich kontroli. Dlatego status wspólnika nie może determinować tak ważnej kwestii jak długość roku obrotowego. Dobrze, że sąd to dostrzegł. Nie wyobrażam sobie, że kolejne orzeczenia mogą być inne, gdyż przepisy ?są tu jednoznaczne. Mam też nadzieję, że ustąpi minister finansów, bo wydawane przez izby skarbowe w jego imieniu interpretacje mocno skomplikowały działalność spółek. Przez pół roku wiele z nich nie miało pewności, czy mogą się rozliczać jeszcze na starych zasadach, czy też stały się już podatnikami CIT.