Tak wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. I FSK 451/13).
Orzeczenie zapadło w sprawie producenta wódki i innych wyrobów spirytusowych, wytwarzanych w składzie podatkowym. Wraz z rozlaniem napojów do butelek nakładane są na nie znaki akcyzy – banderole.
Od wpłat dziennych akcyzy spółka odlicza wartość nałożonych banderol. Ze względów handlowych podjęła decyzję o przetworzeniu wyrobów i sprzedaży pod inną marką.
Otworzenie butelek wiąże się ze zdjęciem i zniszczeniem banderol. Spółka zapytała izbę skarbową o konsekwencje zdjęcia znaków akcyzy, co, jak podkreśliła, nastąpi za zgodą i pod nadzorem naczelnika urzędu celnego. Wątpliwości dotyczyły korekty deklaracji, w której obniżyła należną akcyzę o wartość zdjętych banderol.
Zdaniem spółki ustawa akcyzowa wiąże prawo do obniżenia należnej akcyzy o wartość znaków akcyzy wyłącznie z faktem ich naniesienia na wyroby. Podkreśliła, że z punktu widzenia podatników akcyzy banderole są formą zaliczek zmniejszających podatek wynikający z miesięcznej deklaracji podatkowej. Tym samym po zdjęciu i zniszczeniu nałożonych wcześniej znaków akcyzy nie trzeba korektą deklaracji podwyższać należnego podatku.
Dyrektor izby skarbowej był zdania, że skoro nie powstaje obowiązek zapłaty akcyzy – alkohole nie opuszczają składu podatkowego – spółka nie jest uprawniona do obniżenia akcyzy o wartość banderol. Odliczenie trzeba więc skorygować.
Sądy obydwu instancji przychyliły się jednak do argumentacji podatnika.
Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że nie ma przepisów nakazujących korektę, gdy zobowiązanie podatkowe nie powstanie wskutek niewyprowadzenia alkoholu ze składu podatkowego. Sąd podkreślił zasadę neutralności kosztów stanowiących wartość banderol. Wskutek odmowy prawa do odliczenia znaki akcyzy przestałyby pełnić rolę zaliczek, a stałyby się dodatkowym kosztem działalności.
—not. maj
Autor jest ekspertem ?podatkowym w KPMG