Obradujący w Luksemburgu ministrowie finansów państw Unii Europejskiej zatwierdzili w piątek zmiany w dyrektywie dotyczącej dochodów powiązanych spółek w różnych państwach UE (2011/96/UE, zwanej też Parent-Subsidiary Directive). Nowe przepisy są obliczone na eliminację agresywnego planowania podatkowego, zmierzającego do uniknięcia opodatkowania dochodu. Chodzi np. o pożyczki hybrydowe, udzielane sobie wzajemnie przez podmioty z jednej grupy kapitałowej działające w różnych krajach Unii.
Dziś przepisy dyrektywy 2011/96 mają na celu przede wszystkim niedopuszczenie do podwójnego opodatkowania dochodu międzynarodowych korporacji działających w różnych krajach UE. Wskutek jednak rozbieżności w przepisach poszczególnych państw członkowskich ta sama płatność w jednym kraju uważana jest za odsetki stanowiące koszt podatkowy, w innym za zwolnioną z podatku dywidendę. Jeśli odpowiednio zaplanować taką transakcję, można osiągnąć efekt polegający na tym, że od takiej płatności w żadnym kraju UE nie zostanie zapłacony podatek dochodowy (a to już jest sprzeczne z podstawowym celem dyrektywy). Nowe przepisy wyeliminują możliwość takiego unikania opodatkowania.
Jak zauważa Monika Ławnicka, doradca podatkowy z Accreo, zmiana ta wpisuje się w podejmowane na szczeblu UE i OECD działania zmierzające do zwalczania unikania opodatkowania i agresywnego planowania podatkowego.
– Również w obecnie rozpatrywanym przez Sejm projekcie zmian ustawy o CIT jest postanowienie odmawiające zwolnienia dla dywidendy traktowanej jako koszt podatkowy wypłacającego – zauważa ekspertka, wskazując na nowy art. 20 ust. 16 w projektowanej zmianie ustawy o CIT.
– Polski ustawodawca próbuje więc antycypować zmiany w dyrektywie – zauważa Monika Ławnicka.
Ministrowie dyskutowali też o umieszczeniu w nowych przepisach dyrektywy klauzuli dotyczącej obejścia tych regulacji. Według projektu Komisji Europejskiej przewiduje ona, że umowy i struktury tworzone wyłącznie w celu uzyskania korzyści podatkowych są z mocy prawa nieważne. Cel takiej klauzuli miałby być podobny do planowanego zapisu w polskiej ordynacji podatkowej. Decyzję w tej sprawie odłożono jednak na przyszłość.