– Wydanie udziałowcom spółki prawa własności nieruchomości lub ruchomości w ramach realizacji zobowiązania spółki do „wypłaty" dywidendy skutkuje po stronie przenoszącego własność dłużnika – spółki powstaniem przychodu z odpłatnego zbycia praw majątkowych – twierdzi w niedawnej interpretacji Izba Skarbowa w Poznaniu.
Izba oświadcza, że w spółce powstanie przychód podatkowy z tytułu odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych w wysokości wartości rynkowej, a jednocześnie odpowiadającej wartości dywidendy przeznaczonej do wypłaty (nr ILPB3/423-55/14-2/PR).
Tymczasem fiskus w takich sprawach regularnie przegrywa spory z podatnikami w sądach administracyjnych.
Od lat urzędy twierdzą, że obowiązki podatkowe spółki wypłacającej dywidendę są różne, w zależności od tego, w jakiej formie dzieli się zyskiem ze wspólnikami. Jeśli dywidenda jest wypłacana w pieniądzu, przychód powstaje tylko u wspólników. Jeżeli otrzymują oni nie gotówkę, ale np. nieruchomość, fiskus widzi również przychód u spółki pozbywającej się własności. Powołuje się na fakt, że opodatkowane jest odpłatne zbycie, a nie tylko sprzedaż rzeczy. Spółka, przekazując wspólnikom majątek, zbywa go odpłatnie, a odpłatnością tą jest wygaśnięcie roszczenia wspólników o wypłatę należnej im dywidendy.
Ten tok rozumowania podważa orzecznictwo sądów administracyjnych, zwłaszcza kilka przegranych fiskusa przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.
Minister finansów przygotował więc zmianę ustawy, twierdząc, że przekazanie dywidendy w formie rzeczowej stało się dogodnym instrumentem optymalizacji podatkowej i unikania opodatkowania dochodów.
Fiskus podkreśla nie tyle zróżnicowanie podatkowych skutków dywidendy w zależności od jej formy, ile zróżnicowanie bez uzasadnionej przyczyny skutków zbycia majątku. Rządowa nowela ustawy o CIT, PIT i niektórych innych ustaw wprowadza opodatkowanie wypłaty dywidendy po stronie wypłacającej spółki.
Nowe przepisy mają obowiązywać od początku 2015 r., obecnie zajmuje się nimi Sejm. Wygląda jednak na to, że organy podatkowe nie mają zamiaru czekać na te zmiany i kierują się własnym stanowiskiem oraz innym orzecznictwem zapadłym w sprawie opodatkowania świadczeń spółki na rzecz wspólników, choć niekoniecznie dywidend rzeczowych.
W ostatnim, niekorzystnym dla podatnika, wyroku z 2012 r., na który powołuje się rząd w uzasadnieniu nowelizacji, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu odrzuca argumenty zainteresowanego, który powołuje się na orzecznictwo dotyczące wypłaty dywidendy.
Wyrok ten zapadł w sprawie przekazania majątku po likwidacji spółki, a WSA wyraźnie zaznaczył, że orzeczenia o dywidendzie dotyczą odmiennej problematyki (sygn. I SA/Po 367/12).