Ze świadczeniem kompleksowym mamy do czynienia wtedy, gdy nie można wykonać usługi głównej bez pomocniczych. Taka jest konkluzja interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie (numer interpretacji: IPPP1/443-130/14-2/MPe).
Wystąpiło o nią przedsiębiorstwo działające w branży turystycznej. Oprócz noclegów oferuje gościom kompleks rekreacyjny, w którego skład wchodzą basen, jacuzzi i sauna. Klienci mogą też pograć w bilard i kręgle, a także skorzystać z rowerów.
Firma planuje wprowadzić do swojej oferty okolicznościowe pakiety. Przykładowo kilka noclegów ze śniadaniem, lampką wina na powitanie, godziną gry w bowling i bilard oraz możliwością korzystania z kompleksu rekreacyjnego. Chciałaby wszystko opodatkować preferencyjną 8-proc. stawką VAT – tak jak usługi noclegowe.
Uważa, że jest to możliwe. Pakiety powinny być bowiem traktowane jako usługa kompleksowa, składająca się z kilku świadczeń. Klient przede wszystkim korzysta z noclegu. To dla niego świadczenie podstawowe. Pozostałe – wchodzące w skład pakietu – są z nim ściśle powiązane. Rozdzielanie tych usług byłoby sztuczne, gdyż są one tylko świadczeniami pomocniczymi i służą do zachęcenia do skorzystania z noclegu. Dlatego całość należy opodatkować 8-proc. VAT.
Warszawska Izba Skarbowa była jednak innego zdania. Podkreśliła, że co do zasady każde świadczenie dla celów VAT powinno być traktowane jako odrębne i niezależne. Świadczenia nie powinny być dzielone tylko wtedy, gdy tworzą jedną usługę kompleksową (złożoną) obejmującą usługi pomocnicze.
Na usługę złożoną składa się kombinacja różnych czynności prowadzących do określonego celu. Chodzi o wykonanie świadczenia głównego, na które składają się różne świadczenia pomocnicze. Z usługą pomocniczą mamy do czynienia wtedy, gdy nie stanowi ona celu samego w sobie, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi zasadniczej. Będzie tak, gdy nie można wykonać usługi głównej bez pomocniczej.
Jeżeli jednak w skład usługi zasadniczej wchodzić będą czynności, które nie służą wyłącznie jej wykonaniu, lecz mogą mieć również samoistny charakter, to nie ma podstaw do traktowania ich jako elementu usługi kompleksowej.
Tak właśnie jest – zdaniem fiskusa – w przedstawionej sytuacji. Takie usługi jak gra w bilard czy korzystanie z kompleksu rekreacyjnego stanowią bowiem świadczenia samoistne. Traktowanie ich jako pomocniczych do usługi noclegowej jest bezpodstawne.
Warszawska skarbówka zgodziła się jedynie na uznanie za świadczenie pomocnicze usługi przygotowania śniadania. Nie stanowi ona celu samego w sobie dla gościa hotelowego, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania usługi noclegowej. Wydawanie śniadania należy przyjąć jako realizowanie usługi noclegowej w zwyczajowo przyjęty sposób.
Reasumując, usługa główna (nocleg plus śniadanie) będzie opodatkowana 8-proc. VAT (tak wynika z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT, który odsyła do załącznika nr 3). Usługi dodatkowe – gastronomiczne (poza śniadaniem) czy rekreacyjne – muszą być rozliczane odrębnie. Nie są bowiem elementem składowym świadczenia głównego.