Kto zastanawia się nad korzystnym przekształceniem spółki kapitałowej w osobową, powinien zaplanować taką operację na najbliższe miesiące. Według rządowego projektu zmian w ustawach o podatkach dochodowych od początku 2015 r. znikną możliwości uchronienia części zysków takiej spółki przed podatkiem.

Projekt, obliczony na eliminację luk w podatkach dochodowych, likwiduje dostępną dziś możliwość uniknięcia podatku od niepodzielonych zysków pozostałych przy przekształceniu spółki kapitałowej w spółkę osobową (inną niż spółka komandytowo-akcyjna).

Dzisiaj ustawy o PIT i CIT uznają takie zyski za przychód do opodatkowania. Pewną furtkę uchyla jednak wspólnikom orzecznictwo sądowe. Przeważa w nim pogląd, że jeśli takie zyski zostały przeznaczone na kapitał rezerwowy albo zapasowy spółki, to nie podlegają podatkowi dochodowemu. Tak stwierdził np. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku ?z 18 maja 2012 r. (sygn. I SA/Wr 209/12). Sąd stwierdził w jego uzasadnieniu, że podział zysku to „pojęcie ogólne, dotyczące zarówno przeznaczenia zysków do podziału między wspólników, jak i do przeznaczenia ich na inne cele, przewidziane w umowie spółki". Doszedł do wniosku, że przeznaczenie zysku np. na kapitał zapasowy jest jakąś formą jego „podzielenia", co w praktyce oznacza, że nie podlega on podatkowi dochodowemu.

Nowe brzmienie przepisów w takiej sytuacji poddaje podatkowi także „wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej". Inne znaczenie mają w ten sposób zyskać przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT oraz art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT.

Ministerstwo Finansów uzasadnia te zmianę poprzez wskazanie, że intencja ustawodawcy była inna, niż by to sugerowało wspomniane orzecznictwo, i zakładała opodatkowanie wszystkich zysków spółki.

Reklama
Reklama

W uzasadnieniu projektu stwierdzono też, że nie ma powodu, by różnicować sytuację podatników wyłącznie ze względu na kryterium przeznaczenia zysku na kapitały spółki lub na inne cele. Gdyby bowiem wspólnicy przeznaczyli taki zysk na dywidendę i doszłoby do jej wypłaty – zostałaby opodatkowana.

Takie przekształcenia spółek następują z różnych powodów, choćby dla uproszczenia biznesu. Mogą być jednak sytuacje szczególne, dotyczące spółek działających w szczególnym reżimie.

Jak zauważa Monika Ławnicka, doradca podatkowy w Accreo, takie przekształcenie może być korzystne np. dla właścicieli spółek działających w specjalnych strefach ekonomicznych.

– Dochody uzyskiwane ze spółki po przekształceniu będą wolne od podatku, gdyż zezwolenie strefowe przejdzie na spółkę jawną lub komandytową. Przekształcenie w taką spółkę osobową pozwala więc na bezpośrednie korzystanie przez wspólników ze strefowego zwolnienia podatkowego – komentuje ekspertka.

Projekt przewiduje także wiele innych zmian w podatkach dochodowych (w tym w opodatkowaniu dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych). Planowanym terminem wejścia w życie ustawy zmieniającej jest ?1 stycznia 2015 r.

etap legislacyjny: w komisji sejmowej po I czytaniu