Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który odmówił podatnikowi prawa do pełnego odliczenia VAT od samochodu specjalnego (sanitarnego). Sąd kasacyjny uznał, że polski ustawodawca od 22 sierpnia 2005 r. do 31 grudnia 2010 r. pogorszył sytuację podatników w   odliczaniu VAT od samochodów specjalnych.

Odliczenie ?z ograniczeniem

Spór w sprawie dotyczył odliczenia VAT za październik 2010 r. Podatnik w tym okresie świadczył usługi transportu chorych przy użyciu kilkudziesięciu samochodów specjalnych sanitarnych. Karetki były leasingowane, a  on sam korzystał z pełnego odliczenia VAT związanego z leasingiem aut i zakupem paliwa do nich.

Fiskus uznał, że podatnik nie miał prawa do pełnego odliczenia VAT. Podkreślał, że ten nie okazał świadectwa homologacji lub decyzji zwalniającej z obowiązku jego uzyskania. Dlatego uznał pojazdy za zwykłe osobówki. Podatnik nie miał więc jego zdaniem w ogóle prawa do odliczania VAT od paliwa, a   pozostała część odliczenie była  ograniczona (60 proc., nie więcej niż 6 tys. zł).

Podatnik nie zgadzał się z  odmową prawa do pełnego odliczenia VAT wynikającego z faktur dokumentujących zakup paliwa oraz raty leasingowe. Przekonywał, że użytkowane przez niego samochody nie są zwykłymi autami osobowymi, lecz karetkami pogotowia, i do zmiany przepisów, tj. do 22 sierpnia 2005 r., zgodnie z prawem dokonywał pełnego odliczenia VAT.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę przedsiębiorcy.  NSA uznał ten wyrok za trafny, choć nie do końca właściwie uzasadniony.

Jak wyjaśnił sędzia NSA Janusz Zubrzycki, dla rozstrzygnięcia sporu   znaczenie ma wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 22 grudnia 2008 r. wydany w  polskiej sprawie Magoora (C-414/07). I właśnie pod kątem tego orzeczenia należy przeanalizować przepisy.

Sąd przypomniał, że jeśli chodzi o samochody specjalne, to przed wejściem Polski do UE i tuż po nim warunkiem pełnego odliczenia VAT było to, żeby specjalny ich charakter potwierdzał wyciąg ze świadectwa homologacji lub  odpis decyzji zwalniającej z obowiązku jego uzyskania. Od 22 sierpnia 2005 r. nastąpiła zmiana przepisów, która ograniczyła tę kategorię pojazdów (m.in. pojazdy specjalne, jak karetka czy ambulans, nie znalazły się w wykazie uprawnionych do pełnego odliczenia).

Zdaniem NSA, biorąc pod uwagę wyrok w sprawie Magoora, należy uznać, że w tym zakresie nastąpiło istotne pogorszenie sytuacji podatników.

Zasada stałości

Dlatego od 22 sierpnia 2005 r. do 31 grudnia 2010 r. ograniczanie w odliczaniu VAT nie znajdowało zastosowania do wszystkich pojazdów, jeżeli z wyciągu z homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku jego uzyskania wynikało, że jest on specjalny. Pełne odliczenie dotyczyło  zatem wszystkich pojazdów specjalnych.

Ponadto NSA wyjaśnił, co zrobić, gdy z dowodu rejestracyjnego wynika, że pojazd ma charakter specjalny, a podatnik nie dysponuje wyciągiem z homologacji lub odpisem decyzji. Zwrócił uwagę, że dowód rejestracyjny to dokument urzędowy.

– Jeżeli podatnik dysponuje dowodem rejestracyjnym, z którego wynika, że pojazd ma charakter specjalny, to na organie podatkowym ciąży obowiązek bezwzględnego wykazania, że nie ma to oparcia w dokumentach, tj. wyciągu z homologacji czy odpisie decyzji – mówił sędzia Zubrzycki.

Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt I FSK 884/13

Andrzej ?Nikończyk, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy

Wyrok po raz kolejny potwierdza niezgodność z przepisami wspólnotowymi zmian na niekorzyść podatników w   odliczeniach VAT od samochodów i paliwa do nich. W tym wypadku – pojazdów specjalnych: karetek. NSA potwierdził możliwość odliczania ?pełnego VAT od samochodów specjalnych po zmianach ?przepisów krajowych, które pogarszały sytuację podatników ?już po przystąpieniu do UE.?Wskazał też, że w związku z rejestracją ich jako pojazdów ?specjalnych (w formie decyzji administracyjnej) ciężar dowodu powinien obciążać organ podatkowy. Ma to znaczenie szczególnie ?w odniesieniu do pojazdów leasingowanych, gdy właścicielem nie jest podatnik, ale firma leasingowa, i może mieć on trudności z uzyskaniem stosownych  dokumentów. Zwłaszcza że są to dokumenty urzędowe i organ ma większe możliwości ich uzyskania.